Video + podcast: Projekt Corrency přišel se zajímavým nápadem podpory lokální ekonomiky v podobě unikátní měny ne nepodobné kryptoměnám. Nový bitcoin to ale není… Jak projekt, který je pilotně spuštěn v Kyjově, funguje a jaké má měna využití, vysvětluje mluvčí projektu Barbora Vaculíková.
Pod virtuální měnou si v dnešní době většina představí kryptoměnu, která nedá spát mnoha investorům i vládám. Bitcoin, ethereum a další „coiny“ však oproti českému correntu mají jeden zásadní rozdíl – zatímco kryptoměny jsou svojí podstatou opravdu virtuální záležitostí a nenabízí žádné krytí, corrent je vládou podporovaný projekt krytý naší měnou – korunou. Jak to vlastně funguje v praxi?
„Kryptoměna je od toho docela daleko, protože corrent je ze sta procent krytý českou korunou. Je to elektronická měna, kterou ve fyzické formě nikdo nevidí. Prakticky funguje tak, že dostanete nabitou elektronickou peněženku, ale platíte pomocí občanského průkazu nebo SMS. Udělali jsme to tak, aby ho mohla použít i babička, která nemá chytrý telefon – stačí když přijde s občankou do obchodu, prokáže se a v případě Kyjova dostane 50procentní slevu,“ vysvětluje Vaculíková.
Světové ambice – Evropa i USA
Systém Corrency vznikl se zjevným zájmem podpořit tuzemskou postpandemickou ekonomiku, kde je ve značném úpadku řada byznysových odvětví, především pak služby. Myšlenka není nutně specifikována na město Kyjov, ambice je jasná – dostat projekt za hranice České republiky.
„V tuto chvíli to funguje tak, že vydavatel měny, což může být město, obec nebo i stát, vytvoří vlastní měnu a tou podpoří danou místní ekonomiku. My v tuto chvíli máme ambice, abychom představili projekt v Evropě. Zažádali jsme o americký patent, takže doufáme, že v budoucnu se nám podaří se nějakým způsobem propojit i s vedením Evropské unie a pokračujeme dál,“ doplnila Vaculíková.
Co bude dál?
Není velkým překvapením, že po osvětové koncepci bude chtít sáhnout nejedno město, a to i ve světovém měřítku. Než ale prorazí za hranice, úspěšné zakončení pilotní verze projektu v Kyjově zůstává prozatím klíčovým bodem pozornosti Corrency. Kromě samotného průběhu totiž bude nutné zhodnotit všechna čísla a zjistit jeho faktický přínos pro obyvatele a obchodníky jihomoravského města.
„Musíme se soustředit na postupné kroky. Pro nás je teď zásadní úspěšně završit startovní pozici v Kyjově – věnujeme se naplno tomu, aby to krásně a hladce probíhalo. Máme obrovskou radost, že zájem je. Za první týden to byly stovky transakcí a protočily se desetitisíce korun,“ zakončuje s úsměvem Barbora Vaculíková. Do akce se prozatím zapojilo zhruba 40 místních obchodníků a 1500 kyjovských občanů.
Autor: Tomáš Vrána