;

O ROBOTICE: Díky softwaru nemají auta obě zrcátka levá

Foto zdroj: oRobotice.cz
08. 06. 2021

O ROBOTICE: Díky softwaru nemají auta obě zrcátka levá

Automatizace má v průmyslu mnoho tváří. Kromě téměř všední výrobní linky lze automatizovat například i kontrola kvality. Jak to funguje v praxi, vysvětluje Pavel Šťastný ze společnosti Kendaxa.

BOM validátor je software schopný na základě dat (například o chybách), správných „kusovníků“ (v tomto případě třeba zrcátek pro automobily), pravidel a dokumentace analyzovat a na základě toho definovat jistá pravidla, závislosti a vlastnosti ve vaší výrobě. Ale jak to vlastně funguje?

„Díváme se na nějaká historická data klienta. Je jedno, jestli je hodně nebo málo dat, ale čím víc, tím líp. Z dat se pak snažíme vyčíst nějaká pravidla, nějaké častější vzory toho, jak by ten kusovník měl vypadat. Můžou to být příklady pozitivní i negativní,“ osvětluje Šťastný.

Pro automotive, letectví i menší podniky

Výstupem z validátoru je zmíněný seznam všech nesrovnalostí. Jestli se hodí do vašeho podniku, se tak bude odvíjet od celkové složitosti vašich firemních procesů. Kontrola kvality je ale zapotřebí všude. Díky technologiím lze ovšem některé věci kontrolovat rychleji i přesněji. Zatímco validátor stihne zkontrolovat produkt stavěný z desítek tisíc dílů v řádu minut, lidem by taková inspekce trvala dny.

„Střední, ale i menší firma může vyrábět výrobky, které budou svým způsobem zapadat do schématu BOM validátoru. Nezáleží tak na velikosti firmy, ale spíše na typu produktu, který vyrábí. Ideální je, pokud existuje nějaká produktová řada, v rámci této řady se určité procento daného výrobku upravuje na míru, což je přesně ten impuls, kdy si inženýři musí sednout a snažit se vymyslet něco nového. A zde je prostor pro ty chyby, kterým se můžete vyhnout,“ dodává Šťastný.

Integrace do stávajícího systému přijde vhod

Podnikové elektronické systémy už v dnešní době využívá téměř každý. Ve školách mají elektronické třídní knihy, jinde zase CRM, kontrolující základní úkony v jednotlivých týmech. V případě jakékoli další pořízené technologie si pokládáme otázku: Bude možné vše propojit? 

„Pro inženýra, který pracuje celý život v jednom systému, se to může zdát na začátku jako něco nového,“ říká Šťastný. A pokračuje: „My teď pracujeme na tom, abychom měli integraci systému v podobě jakéhosi plug-inu přímo do těch nejčastěji používaných – typu Siemens Team Center, SAP, PTC. To jsou věci, které chceme mít standardizované. To by samozřejmě zvýšilo uživatelský komfort.“

Autor: Tomáš Vrána

Další rozhovory