Technologické společnosti pandemie nakopla, pomohla jim posunout se do podvědomí lidí, kteří jejich služby dříve nevyhledávali, říká Petr Šíma, partner v investiční skupině Depo Ventures, která se specializuje na investice do start-upů.
Jako u každé jiné investice i u start-upů předchází transakci nějaká procedura. V rozhodovacím procesu prochází projekty určitými levely kritérií, kde se postupně dělí „zrno od plev“. První pozice na soutěžích a umístění v technologických žebříčcích není nikdy na škodu, ale stále je nejdůležitější osobní doporučení a povědomí.
„Jako u každého jiného start-upu nás přesvědčil zakladatel projektu, že za ním stojí dobrý tým a má budoucnost. Když se rozhodujeme nad investicí, snažíme se přemýšlet na několik let dopředu, snažíme se odhadnout, co bude měnit svět za několik let, a věříme, že rozšířená a virtuální realita budou přesně to,“ doplňuje Šíma
Bude hologram součástí každého telefonního hovoru?
Aplikace HoloMe je stavebním kamenem komerčního využití technologie rozšířené reality. Díky ní je možné za využití telefonu vidět lidský hologram v reálném čase. V budoucnosti může být technologie využita v zábavním průmyslu, kdy třeba zprostředkuje hologramový soukromý koncert v našem obývacím pokoji, nebo dokonce změní způsob, jakým vnímáme vzdálenou komunikaci – hologram by pak mohl být součástí každého telefonního hovoru.
„Dnes HoloMe umožňuje komunikovat přes telefon a zároveň si hologram daného člověka promítnout třeba na židli. Vývoj rozšířené reality bude velmi rychlý, dnes je potřeba telefon, ale za několik let to budou třeba jen brýle. Základní využití je pochopitelně komunikace, ale je to též o zábavě. V budoucnosti si budete moct díky hologramu posadit do obýváku třeba svého oblíbeného zpěváka. Touto technologií se začne smývat hranice mezi rozšířenou a normální realitou,“ vysvětluje Petr Šíma.
Budoucnost komunikace
Poslední rok nám ukázal, že fungující pracovní spolupráce nevyžaduje konání osobních schůzek nebo docházení do kanceláří. Videokonference je technologie existující přes 20 let, ale až v momentě potřeby dosáhla globálního využití. Ve chvíli, kdy se i technologie rozšířené reality stane takto běžnou, může dojít k dalším změnám v oboru komunikace.
„Věřím, že díky rozšířené realitě dojde opravdu k revoluci komunikace. Nasadíme si brýle, které budou propojené s telefonem, a uvidíme našeho kamaráda nebo kolegu, jak sedí naproti nám. Umožní to jinou úroveň komunikace na dálku,“ zakončuje Petr Šíma z Depo Ventures.
Autor: Tomáš Vrána