Virtuální realita nabízí širokou škálu využití. Napříč segmenty nám digitální dvojče dokáže přesně simulovat problémy či úkony, které společnost řeší. Můžeme v tomto ohledu mluvit jak o drahém vybudování prototypů strojů, školení, tak o simulaci nebezpečných úkonů v průmyslu, říká Pavel Novák ze společnosti Virtuplex.
Digitální dvojče v robotice
Virtuální realitu lze využít v robotice stejně jako v jakémkoliv jiném oboru. Digitální dvojče nám umožní například vyzkoušet různé druhy úkonů daného robota nebo skrze simulace udělat komplexní školení nových zaměstnanců.
„Roboty jsou v tomto ohledu stroje jako každé jiné, a tak potřebují servisovat. Můžeme tedy pomocí virtuální reality udělat kontrolu a následně zrychlit veškeré opravy na daném stroji. Například mikroroboty pak lze ve VR několikrát zvětšit a najít problémy v místech, které lidské oko jen tak nevidí,“ doplňuje Pavel Novák, obchodní ředitel společnosti Virtuplex
Virtuální laboratoř pro veřejnost
Pod pojmem virtuální laboratoře si řada z nás představí futuristicky vzhlížející místo, kde najdeme řadu pro běžného člověka nepředstavitelných technologií. Realita je ale jiná. Nejmodernější technologie zde sice nechybí, ale pro běžného uživatele virtuálních technologií by bylo za těžko rozpoznat virtuální halu od normální.
„Celou koncepcí projektu jde o zcela unikátní záležitost. Na 600 m2 plně trackované plochy se můžete libovolně pohybovat a za pomoci nejnovějších technologií testovat své virtuální projekty. Neustále hledáme nové technologie a vychytávky, které lze využít. Neusínáme na vavřínech a své prostory vylepšujeme jak fyzicky, tak i po softwarové stránce, za cílem co nejlepší kultivace virtuální reality pro společnosti,“ říká Novák.
V praxi
Digitální dvojče lze opravdu využít téměř kdekoli, jeho hlavní přidaná hodnota je ale značné šetření nákladů a času firem. Pokud by měl někdo zájem o využití virtuální laboratoře, je stěžejní mít připravený 3D model koncepce, ať už se jedná třeba o nový automobil nebo vzhled další vybudované pobočky. Ten se pak v laboratoři optimalizuje a převede do virtuální reality.
„Abyste mohli virtuální realitu využít na plno, potřebujete pořádné brýle a výpočetní výkon, který renderuje 3D modely v reálném čase. Využít lze i herní počítač, který má ale velké omezení v podobě přenosnosti. U nás v laboratoři využíváme HP backpack PC, který vypadá jako baťůžek a má jen 2,5 kilogramu, pro volné pobíhání v hale je to tak nejlepší dostupná možnost,“ komentuje Novák.
Autor: Tomáš Vrána