;

O ROBOTICE: Jak uspět v konkurenci NASA nebo MIT?

27. 01. 2021

O ROBOTICE: Jak uspět v konkurenci NASA nebo MIT?

O autonomních robotech, chytrých dronech, výhře v prestižní mezinárodní grantové soutěži nebo spolupráci s Boston Dynamics hovoří Tomáš Svoboda, vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Spot od Boston Dynamics v ČR

Jednou z technologií, kterou si ČVUT za svůj vítězný grant pořídí, bude proslulý robotický pes Spot, kterého vyvinula společnost Boston Dynamics. Čtyřnohý umělý přítel nabízí výzkumným pracovníkům možnost zkoumat možnosti autonomního pohybu robotů v prostorách, které prošly lidskou úpravou, například schody.

„Spot vhodně doplňuje portfolio robotů, které máme k dispozici. Máme kolové, pásové, létající i malé chodící. Jeho schopnosti překonávat terén hodně samostatně je velmi cenná v prostorách, které člověk vyrobil. Zvládne tedy chodit nahoru a dolů po schodech a překonává různě stupně. Zároveň je to první průmyslově vyráběný komerční robot, který je určen právě pro autonomní provoz,“ doplňuje Tomáš Svoboda.

Mezinárodní úspěch ČVUT

V minulém roce sklidila skupina vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT vystupující pod jménem CTU-CRAS-NORLAB velký úspěch. V soutěži, jejímž cílem je testovat schopnosti multirobotických systémů, se umístili na 3. místě v celkovém pořadí, 1. místo pak tým obsadil v kategorii týmů s vlastním financováním. Konkurovala jim i NASA nebo tým vědců z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

„Tým je přivezen před vstup do podzemních prostor, kde dostane půl hodiny na to, aby své roboty nastartoval a uvedl do provozu. Poté se odstartuje 60minutová lhůta, ve které daný robot vstoupí do prostoru a má najít a identifikovat co nejvíce objektů, kde zároveň určí jejich přesnou polohu. Druhy objektů jsou předem určeny, například simulovaná lidská oběť, lano či přilba, tedy objekty různých velikostí,“ popisuje průběh soutěže Tomáš Svoboda.

Financování, stát, soutěže

Po celém světě spolupracují vlády se svými vědeckými komunitami v různých odvětvích vývoje. Ve Spojených státech amerických tuto roli zastává vládní společnost DARPA. Agentura spadající pod tamní ministerstvo obrany podporuje skrze soutěže vývoj high-end technologií a dává tak možnost týmům po celém světě financovat a zdokonalovat své výzkumy. V české republice tuto roli zastává například Technologická agentura ČR.

„DARPA samozřejmě chce být průběžně informována o pokrocích ve vývoji, ale nemá na to exkluzivní práva. Všechny dovednosti, znalosti i vybavení získané skrze jejich finanční podporu tak zůstávají na fakultě. Spolupráci s lokálními vládními subjekty jsme otevření, dlouhodobě spolupracujeme s hasiči z různých evropských zemí, kde naši pásoví roboti byli nasazeni po zemětřesení v italské Mirandole,“ zakončuje Svoboda.

Autor: Tomáš Vrána

Další rozhovory