Magická přípona „na klíč“ už se dostala téměř do každého aspektu podnikání. Webové stránky? Na klíč. Marketingová strategie? Na klíč. A dokonce už i robotická linka. O tom, jak to funguje v praxi, mluví Petr Brynda ze společnosti HAHN Automation.
Laický popis sousloví na klíč ovšem nemluví o ničem jiném než o službě šité na zakázku a potřebu zákazníka. Určitě to ale nefunguje tak, že by se vše z dřívějška smetlo ze stolu a začaly se používat moderní postupy známé pod názvy jako Industry 4.0, Smart a IoT.
„Funguje to tak, že dostanete od zákazníka výrobek s určitým postupem, jak ho vyrobit, a na tomto základě se udělají 3D modely v konkrétním softwaru, ať už je to SolidWorks, nebo Catia. Potom buď přímo s integrátorem, nebo s pomocí dodavatele robotiky uděláme simulace, jak to bude fungovat. Takovou simulaci využijeme k vlastnímu naprogramování robota,“ informuje Petr Brynda. A pokračuje: „Někdy zákazník tyto simulace použije pro vytvoření digitálního dvojčete. Díky tomu se přenášejí i reálná data a lze začít optimalizovat.“
Robotice se meze nekladou
V průmyslu už roboty nacházejí své využití nejednu dekádu. Robotika navíc v posledních letech zažívá značný rozmach a kromě světa výrobních závodů a montoven sahá i do našich každodenních životů – robot uklízeč, chatovací bot pro běžné konverzace nebo autonomní rozvážka jídla. Kde všude a jak roboty využijeme?
„Ono jde i o to, jak definujeme robota. Jestliže si vezmeme klasickou robotickou paži, mluvíme o výrobě. Pokud se ale jedná o kolaborativní roboty, je potřeba si uvědomit, že nejsou úplně vhodné do masové výroby. Spíše se hodí do provozů, kde je velká interakce s operátorem a zároveň nejsou vyžadovány rychlé časy,“ komentuje Brynda.
Chybí vám pracovníci? Lze je nahradit roboty?
To, jak ovlivnila pandemie celosvětovou ekonomiku, asi netřeba nijak zvlášť rozvíjet. Kvůli zavřeným hranicím došlo i na českém trhu k nedostatku zahraniční pracovní síly, kterou jako rozvíjející se stát s jednou ze světově nejnižších nezaměstnaností přirozeně potřebujeme. Průmyslové podniky řeší tento nedostatek automatizací.
„Všichni víme, že kvůli koronaviru je stále problém dostat k nám levné pracovníky – a ty je potřeba nějakým způsobem nahradit. A v podstatě jedinou možností je právě využít robotů nebo jakékoli formy automatizace,“ dodává Petr Brynda.
Autor: Tomáš Vrána