Zatímco obvodové zdi vytisknete, sklo rozhodně ne. Budoucnost je hlavně ve vývoji nových směsí pro 3D tisk, v robotice je trendem nahrazovat kovové součástky plastovými pomocí 3D tisku, vysvětluje Tomáš Soóky, ředitel společnosti 3Dwiser.
To, že pomocí 3D technologie vytisknete celý dům, je možné jen v marketingových sloganech. Existují materiály, které nikdy nevytiskneme, jako například sklo. Aktuální kapacity tisku umožní z hlediska stavby vztyčení obvodových zdí. Určitě ale stále nejde o objekt, ve kterém by chtěl člověk bydlet. Inovace v oboru, do kterých je i značně investováno, spočívají ve vývoji nových směsí. Ty by mohly otevřít řadu nových možností.
„I na ČVUT na tom intenzivně léta pracují, aby vymysleli směs, která bude splňovat požadavky stavby samotné, jako je izolace či pevnost, a zároveň bude dobře tisknutelná, tedy bude mít určitou viskozitu a stálost,“ doplnil Tomáš Soóky.
Jaká společnost 3D tiskárnu využije?
Představivosti se v tomto ohledu meze nekladou a napříč průmyslem bychom byli schopni vyjmenovat stovky až tisíce druhů užití 3D tisku. Pokud bychom měli být více konkrétní, oblastí, kde tiskárna dosáhne největší efektivity, je malosériová výroba či podpora výroby, kde můžeme tisknout jakoukoliv menší potřebnou komponentu.
„V dnešní době máme ohromné množství plastů, které lze tisknout. Najednou jsme schopni dělat aplikace s vyšší přidanou hodnotou či vyrábět díly, které předtím nebylo možné vyrábět buď z ekonomických důvodů, nebo jen v složitém tvaru. Najednou jsme někde schopni nahradit kovy plasty. Když má konstruktér 3D tiskárnu, prostě si kus vytiskne, celý proces je najednou výrazně jednodušší a rychlejší,“ doplnil Soóky.
3D tisk v robotice
Mezi nejtypičtější využití 3D tisku v robotice patří s velkou pravděpodobností tvorba manipulačních chapadel pro robotické ruky. Plastové komponenty totiž nabízí jisté výhody. Chapadla lze navrhnout tak, že se při srážce zlomí v určitém bodě, aby tak zabránila dalším případným škodám.
„Máme zákazníka, který byl schopen nahradit původní kovová chapadla plastovými kompozity – ty byly lehčí, a o tolik, že to firmě umožnilo vyměnit roboty za levnější modely s menší nosností. Při manipulaci s dílem je pak plast více šetrný, oproti kovu neškrábe,“ uzavírá Tomáš Soóky, ředitel společnosti 3Dwiser.
Autor: Tomáš Vrána