Online investiční konference 2021 proběhla úspěšně za velkého zájmu diváků

Zdroj: CYRRUS
Byznys 08. 11. 2021

Online investiční konference 2021 proběhla úspěšně za velkého zájmu diváků

Jedinečná konference, která proběhla ve středu 3. listopadu 2021 a která neměla v České republice obdoby, se zabývala aktuálními ekonomickými tématy a přední odborníci z řad českých investorů, ekonomů a zástupců byznysu zodpověděli i otázky z publika.

Pořadatel konference, investiční společnost CYRRUS, měla šťastnou ruku, nejen co se týká zastoupených odborníků, ale i na moderátorku akce, Danielu Pisařovicovou, která profesionálně provedla účastníky celou akcí.

Svým slovem ji zahájil ředitel společnosti CYRRUS , pan Marek Hatlapatka. Sdělil přítomným, že jeho firma není jen obchodníkem s cennými papíry, s certifikáty na garantované investice, ale nově také poradenskou společností pro malé a střední firmy. Navíc od září přichází i s novým produktem Athena, který řeší problematiku inflace.

První blok konference se zaměřil na nemovitosti

V úvodu Anna Píchová, vedoucí analytického oddělení společnosti CYRRUS, uvedla, že ceny nemovitostí rostou napříč Českou republikou, s největším nárůstem v Praze a Brně. V hodnotách vyjádřeno, ceny nemovitostí od roku 2010 vzrostly průměrně v celé ČR o 84 % a ceny pozemků se skoro zdvojnásobily. Do budoucna růst cen bude pokračovat – v následujících dvou letech ještě dynamičtěji.

Stav a budoucnost trhu s nemovitostmi byl název prvního příspěvku Leoše Anderleho, výkonného ředitele společnosti Sekyra group. V něm uvedl, že nastupujícím trendem je nákup nemovitostí investičními fondy, i když jsou zatím v minoritě (10–20 % u novostaveb v Praze). Největší část (60 %), i v závislosti na covidu, tvoří individuální kupující, kteří si pořizují bydlení sami pro sebe. Ceny rostoucích stavebních materiálů se „propsaly“ do ceny nemovitostí skokově, až o 15 % v srpnu a v září stále oproti průměru. Ve střednědobém horizontu, do 2 let, cena bytů i nadále poroste, cca o 12–15 %.

Miloš Hutník ze společnosti Saint-gobain Contruction Products uvedl, že růst cen stavebního materiálu už probíhal na podzim minulého roku, kdy začaly určité suroviny chybět, a tím rostla i cena. S růstem cen energií je pak potřeba při zájmu o nemovitost uvažovat nejen o její ceně, ale i o výdajích za její užívání.

Druhým blokem konference byla důchodová reforma

Helena Horská, hlavní ekonomka společnosti Raiffeisenbank, hovořila o budoucnosti penzí. V současnosti 3 ekonomicky aktivní lidé financují jednoho penzistu, v roce 2050 to už budou jen dva ekonomicky aktivní lidé, a státní rozpočet tím bude pod stále větším tlakem. V letošním roce představují důchody 31 % celkových výdajů státního rozpočtu. V budoucnu by měl být stanoven minimální zaručený důchod, který by měl zajistit základní životní standard.

Třetím blokem konference byla oblast nedostatkových čipů     

Anna Píchová ze společnosti CYRRUS hovořila o aktuální situaci s nedostatkem čipů, která je způsobena změnou poptávky výrobních kapacit, rychlou obnovou výroby po covidu, pomalým budováním nových kapacit a nedostatkem křemíku.

Čipy neboli polovodiče jsou důležitým komponentem veškeré elektroniky a zařízení a až 170 dalších odvětví na nich závisí.

Podle Aleše Cába, viceprezidenta společnosti ON Semiconductor, existují čtyři sektory, ve kterých se čipy nejvíce využívají. Jedná se o komunikaci a výpočetní techniku, dále pak o sektor automotive (klasické automobily a elektromobily), industriální aplikace a poslední oblastí je spotřební elektronika.  

celá konference dostupná zdarma po registraci

Čtvrtým blokem konference byla inflace a dluh. Kam kráčíš Česko?

Tomáš Sedláček, makroekonomický stratég ČSOB, uvedl, že by se nebál, aby Česká republika byla zemí ekonomiky s přidanou hodnotou, aby se přesunula od hmoty k zákazníkovi a být zemí Nice place to life. Při Green Dealu nevyužívat stavby jako stavbu hladové zdi jako kdysi v Praze, ale k impulzu, kterým se dokáže resuscitovat a dostat ekonomika na vyšší level.

Pátým blokem konference byla e-commerce

Adam Kurzok ze společnosti EXPANDO uvedl, že e-commerce je na úrovni 16 % celkových maloobchodních tržeb.

Obrat české e-commerce se v letošním roce odhaduje na 165 miliard (roční nárůst o 18 %) a počty e-shopů se meziročně zvýší o 8 % na 45 961.

Předposledním blokem byla video anketa českých investorů a zlatým hřebem se stala panelová diskuze reagující na video anketu a na divácké otázky, ve které přijali účast Tomáš Sedláček, Helena Horská, hlavní ekonom TRINITYBANK Lukáš Kovanda a finanční ředitel společnosti CYRRUS Tomáš Menčík.

Celá konference byla velmi podnětná a představila řadu investičních možností do budoucna.

Zájemci mohou konferenci zhlédnout na adrese www.setkaniinvestoru.cz.

Autor: Miroslav Oupic

Další články