Světová banka zveřejnila informace, které dokazují, že poprvé za více než 20 let vzrostl počet nejchudších na světě. Navzdory tomu však podle serveru CNN Business miliardáři loni zažili rekordně nejvyšší nárůst svého majetku.
Propast mezi chudými a bohatými se v minulém roce v důsledku covidu prohloubila nejvíce za posledních 20 let. Zatímco ultrabohatí lidé stále více bohatnou, 97 milionů lidí je nuceno žít za méně než 2 dolary na den. Jedněmi z nich jsou Dipali a Pradipa Roy, kteří byli kvůli pandemii nuceni opustit své zaměstnání při hromadném propouštění v bangladéšské textilní továrně. „Sotva jsme měli dost peněz na to, abychom se vrátili domů,“ řekl Dipali Roy. V jejich rodné vesnici bylo téměř nemožné najít si zaměstnání, těhotná Dipali tak měla někdy pouze jedno jídlo denně, a to prostřednictvím veřejného přídělového systému.
Carolina Sánchez-Páramo, globální ředitelka pro chudobu a spravedlnost ve Světové bance, přirovnala pandemii k přírodní katastrofě, která se rychle rozšířila mimo její epicentrum. „Věděli jsme, že se blíží tsunami. Otázkou jen bylo, kdy jaký stát zasáhne,“ řekla CNN Business.
Jaká jsou řešení? Očkování a vládní stimulační balíčky
Stěžejním úkolem je soustředit se na očkování. Nerovnost v dostupnosti vakcinace je jedním z hlavních problémů. Bohaté státy světa totiž hromadí vakcíny za účelem několikanásobného proočkování své populace a naprosto opomíjejí rozvojové země. Vyřešená zdravotní situace Země je však klíčem k úspěchu. „Musíme zajistit, aby měl každý přístup k vakcínám nebo k nějakému druhu léčby. Dokud se nám nepodaří zvládnout zdravotní šok, nebudeme schopni dosáhnout lepší ekonomické situace,“ řekla Sánchez-Páramo.
Aby však ekonomika neutrpěla takový šok, vlády po celém světě zavedly stimulační balíčky, které měly podpořit příslušné ekonomiky. Existuje ale obava, že budou tyto pomocné programy zrušeny příliš rychle. To by totiž mohlo mít za následek úplný opak – přišla by druhá vlna chudoby.
Pomoci mohou Musk a Bezos. Udělají to?
Celou situaci by podle Shamerana Abeda, výkonného ředitele organizace BRAC International, dokázali vyřešit „tři nejbohatší lidé světa“. V poslední době je tak toto nepatrné procento populace pod tlakem veřejnosti, aby se více zapojilo do humanitárních otázek. V listopadu dokonce ředitel Světového potravinového programu vyzval miliardáře, včetně dvou nejbohatších mužů světa, Jeffa Bezose a Elona Muska, aby „ihned začali situaci řešit“.
Elon Musk na tuto výzvu reagoval přímo na svém twitterovém účtu, kde uvedl, že pokud organizace zveřejní plán financování problému, prodá akcie Tesly a do řešení situace se zapojí. Na zveřejnění plánu však poté už veřejně nereagoval.
Autor: Lenka Hrušková