Další festivalová sezóna se blíží. Hudební festival Rock for People připravil návštěvníkům nabitý program. Letošní ročník festivalu se koná již 12.-15. června. Mezi hlavními hvězdami vystoupí britský zpěvák Yungblud, kapely Dogstar a Sum 41, a také kanadská zpěvačka Avril Lavigne. Predikovat, jaká bude sezóna, je vždy těžké. Areál ale pojme až 40 000 návštěvníků, dodává Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People.
Tento rok by podle Thomese mohl být rekordní. „Díky pandemii trpěla celá kultura a mnoho festivalů ukončilo svou činnost. Rock for People je ale výjimkou. Pro nás je hlavním kritériem divácká návštěvnost. Zatím máme našlápnuto, že bychom měli mít rekordní ročník,“ uvádí Thomes s tím, že během pandemie získali do celoroční správy areál Park 360, kde se festival pořádá. „Od té doby jsme měli úspěšné ročníky a myslím, že tento rok na to navážeme,“ komentuje Thomes s tím, že festival směřuje k metě vyprodání kapacity.
Rozpočet festivalu se pohybuje kolem 200 milionů korun. „Musíme se srovnávat se západními festivaly a soutěžíme s nimi o interprety, které se snažíme získat. Česko už není tou romantickou zemí, která lákala všechny umělce,“ vysvětluje Thomes. „Každý interpret má svého agenta, který se vyptává na termín a poté nastane věta – ‚pošlete mi nejlepší nabídku‘. Cenovka je tedy velmi důležitá. Agent si dá nabídky na hromádky a kouká na cenu i na mapu, kam by měl umělec jet,“ dodává Thomes. Důležitá je i reputace a reference akce, která ale Rock for People trápit nemusí.
Mladá generace chce větší luxus
Během 30 let se festival proměnil. Typický návštěvník už není rocker s dlouhými vlasy a roztrhanou bundou. „Cílíme na hudby milujícího návštěvníka. Cílem promotéra je budovat dorost a pracovat s nastupující generací,“ komentuje Thomes s tím, že nová generace chce větší luxus.
Nejen že se za 30 let změnily návštěvníci, proměnily se i jejich potřeby. Návštěvník už očekává kultivované prostředí a čisté toalety. Velký zájem je i o nadstandardní kempy s matracemi a čistým povlečením. „Když se díváme na fotografie areálu před 30 lety a teď, tak je tam diametrální rozdíl. Uklízelo se až po festivalu a žádný odpad se tam neseparoval. Nikdo tyhle věci moc neřešil a záleželo pouze na hudbě,“ vzpomíná Thomes.
Proměnil se i catering, u kterého jsou veganské a vegetariánské alternativy naprostou samozřejmostí. „Musíme rozšiřovat nabídku ve všech směrech, které k tomu patří,“ popisuje Thomes.
Jinou perspektivu dává festivalu i dlouhodobý pronájem prostor. Příprava areálu je dlouhá a trvá v řádu několika měsíců. „Krátkodobý nájem nutí člověka k tomu, že vše musí být rychle a to je nevýhoda,“ vysvětluje Thomes.
Umělci jsou nároční, berou s sebou kuchaře
Každý umělec je jiný, ale společné mají různorodé a komplikované nároky na pořadatele. Ty mohou v součtu vyšplhat na vysoké částky, které musí pokrýt i sponzoři. „Partneři jsou důležitou složkou festivalu. Musíte mít stage, kterou vozíme z Německa, šatny a zázemí pro umělce a mnoho dalších věcí, které jsou finančně velmi náročné,“ vysvětluje Thomes.
Zlomovými umělci byli členové kapely Green Day, kterou pořadatelé hostili v roce 2022. To byl střet s novou realitou. „S touhle kapelou přijelo asi 23 kamionů a 15 autobusů a celá ta parta, která si obsadí území a mají tam vlastní kuchaře a posilovny, koutky s rodinami, tak to pro nás byla velká výzva. Kapela ale odjela spokojená,“ dodává Thomes.
Na jaké interprety láká sám ředitel festivalu? Oblíbená kapela Sum 41 odehraje poslední festival v České republice, protože oznámila konec své kariéry. „Chtěl bych pozvat i na objevování zajímavých kapel. Já bych pozval na kapelu Kaizers Orchestra, která prorazila i tím, že její zpěvák zpívá v norštině,“ dodává Thomes na závěr.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.