Po roční odmlce způsobené pandemií konečně začaly dlouho očekávané letní olympijské hry v Tokiu. Japonsko využilo tuto příležitost k demonstraci celé škály moderních technologií – od autonomních svozových autobusů až po robota basketbalistu.
Podle specializovaného serveru robotics247.com Japonsko řešilo při přípravách na tuto událost několik komplikací. Probíhající pandemie a varianta delta znemožnily účast diváků, vyřadily některé sportovce, potažmo týmy, a tak přirozeně přijdou velké finanční ztráty. Dostupné informace však napovídají, kde bude hostitelská země hledat kompenzace – skrze demonstraci nových technologií.
„Tokijské hry ukážou, jak užitečné mohou být roboty,“ prohlásil Filipe Oliveira, analytik ze společnosti GlobalData. „Robotika je rychle se rozvíjející odvětví a předvedením nových technologií na olympijských hrách může japonská vláda světu připomenout, že zůstává technologickou velmocí.“
Podle Mezinárodní federace robotiky (IFR) je Japonsko předním světovým vývozcem robotů, který se na celosvětové nabídce podílí 47 procenty. V roce 2017 to přitom bylo 52 procent. Země vycházejícího slunce vykazuje také nejhustší nasazení robotů ve výrobě na světě, a to 365 robotů na 10 000 zaměstnanců.
Japonské roboty na poli i v domácnostech
Vzhledem k nepříznivému demografickému stavu japonské společnosti, která stárne, se lokální výrobci navíc zaměřili více na vývoj asistenčních, servisních a zdravotnických robotů. S výrobky od společností Toyota Motor či Panasonic se setkáváme i na olympijských a paralympijských hrách. Jiné roboty pak zařizují například rozvoz drobného občerstvení nebo sběr vrhnutých oštěpů.
Kybernetická budoucnost
Stejně jako vlády po celém světě i Tokio se snaží využít robotiku a umělou inteligenci k řešení sociálních, ekonomických a environmentálních problémů. Není tedy žádným překvapením, že i sportovní události v posledním roce nasazují do organizace vyspělé technologie. A to s cílem zajistit bezpečnost návštěvníků a pomoct s každodenním provozem.
„Japonský úřad vlády v posledních několika letech prosazuje svou vizi Společnosti 5.0, která spojuje kybernetický a fyzický svět. Robotika v tom hraje velkou roli. Technologie, které uvidíme na olympiádě, budou reagovat na reálný svět a rozšiřovat ho,“ dodal Sam Holt, analytik ze společnosti GlobalData.
Autor: Matouš Mareš