Rusko musí zůstat jednotné za prezidentem Vladimirem Putinem, prohlásil v pondělí ruský premiér Michail Mišustin poté, co wagnerovci Jevgenije Prigožina nakrátko obsadili strategické velitelské centrum pro válku na Ukrajině v Rostově na Donu a vyrazili na pochod na Moskvu, píše zpravodajská agentura Reuters.
Po víkendové ozbrojené vzpouře mocné skupiny wagnerovců a jejím náhlém ukončení bez zjevných trestů pro pachatele nebo jejich vůdce následovaly v pondělí oficiální kroky k návratu země k normálnímu stavu.
Mimořádné události zanechaly vlády spřátelených i nepřátelských zemí vůči Rusku tápající a hledající odpovědi na otázku, co by se v zemi s největším jaderným arzenálem na světě mohlo dít dál.
Ruský premiér Michail Mišustin během televizního zasedání vlády uvedl: „Musíme jednat společně, jako jeden tým, a udržet jednotu všech sil, které se shromáždí kolem prezidenta.“
Ruský spojenec Čína, kam v neděli zavítal vysoce postavený ruský diplomat, uvedl, že Moskvu podporuje v udržení stability země, zatímco Ukrajina a někteří její západní spojenci míní, že nepokoje odhalily trhliny v Rusku, píše agentura Reuters.
„Politický systém vykazuje křehkost a vojenská moc dostává trhliny,“ řekl novinářům v Lucemburku šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell, který přijel na setkání s ministry 27členného bloku.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková prohlásila, že Putinova invaze na Ukrajinu Rusko ničí a Západ bude Kyjev nadále podporovat.
Wagnerovi žoldnéři bojující na Ukrajině, kteří v sobotu překročili hranice Ruska, zastavili svůj postup na Moskvu, stáhli se z jihoruského města Rostov a večer se na základě amnestie, která jim má zajistit bezpečnost, vydali zpět na své základny.
Video, které v pondělí zveřejnilo ministerstvo obrany, ukazuje ministra obrany Sergeje Šojgua, jak letí v letadle se svým kolegou a poslouchá hlášení na velitelském stanovišti. Nebylo jasné, kdy a kde bylo natočeno a nemělo žádný zvuk.
Putin, který v sobotu prohlásil, že vzpoura ohrožuje samotnou existenci Ruska a slíbil potrestat ty, kteří za ní stojí, se od té doby veřejně nevyjádřil ani nevystoupil.
Kam všichni zmizeli?
Usměvavý Prigožin byl naposledy spatřen, jak odjíždí z Rostova v terénním voze a jeho muži si před odjezdem ťukají pěstí s kolemjdoucími. Náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov se od těchto událostí rovněž neobjevil na veřejnosti.
Kreml uvedl, že otázka personálních změn je výhradně v kompetenci prezidenta a těžko mohla být součástí nějaké dohody.
Vývoj událostí byl na první pohled jednou z největších výzev pro jeho vládu po více než dvaceti letech u moci. Ve svém televizním projevu v době, kdy se události odehrávaly, Putin uvedl paralely s chaosem v roce 1917, který vedl k bolševické revoluci.
Podle NATO události ukázaly rozsah strategické chyby Kremlu, který vede válku proti Ukrajině. A bylo zdůrazněno, že západní obranná aliance se nenechá zastrašit a neukončí svou podporu Ukrajině.
Pondělí bylo v Moskvě vyhlášeno za nepracovní den, aby byl čas na uklidnění situace, a v hlavním městě bylo patrno jen málo známek zvýšené bezpečnosti. „Sobota byla velmi emotivním a napjatým dnem,“ uvedlo ruské ministerstvo pro digitální záležitosti a doporučilo, aby společnosti působící v oblasti informačních technologií, telekomunikací a médií daly v pondělí zaměstnancům volno.
Státní televize informovala, že Putin se tento týden zúčastní zasedání ruské bezpečnostní rady, aniž by to upřesnila, a běloruská tisková agentura Belta uvedla, že Putin a Lukašenko spolu v neděli po nejméně dvou sobotních telefonátech opět hovořili.
Serhij Najev, velitel ukrajinských společných sil, reagoval na spekulativní zprávy, že bojovníci Wagnerovy armády – o nichž se o víkendu psalo, že se vracejí do Ruskem ovládaných oblastí Ukrajiny – by mohli být přesunuti do Běloruska, aby zaútočili na Ukrajinu ze severu.
„Pokud se tak stane a nepřítel se pokusí překročit státní hranici, bude to pro něj jen sebevražda,“ uvedl Najev na Telegramu.
Autor: Jiří Böhm