FOCUS ON: Každá firma už je dnes částečně technologická

Foto zdroj: Focuson.cz
Technologie 18. 08. 2021

FOCUS ON: Každá firma už je dnes částečně technologická

Potřebujeme opravdu digitalizaci, jak navrhovat aplikace bez znalosti kódu a jak si v tomto ohledu vedou tuzemské společnosti? Na to odpovídá Gianluca Turturro ze společnosti ACTUM Digital.

Vysoce konkurenceschopný trh vyvolal u podniků po celém světě poměrně zajímavý, leč přirozený jev – kromě dodávání konkrétní služby či produktu nabízí kouzelné „něco navíc“. „Ať už jsou to softwary pro řízení výroby, nebo obchodu či zákaznických vztahů, díky tomu jsou firmy schopny uspět na trhu,“ vysvětluje Gianluca Turturro. Sám tvrdí, že každá firma už dnes staví na technologickém základě. Částečná digitalizace tak začíná být všudypřítomná.

„České firmy jsou v mnoha směrech a ohledech velmi progresivní. Myslím si, že je už opravdu velmi málo podniků, které by si toto neuvědomily. Řada z těch firem má za sebou investici do první vlny digitalizace, některé dokonce do druhé, kdy to ‚digitálno‘ posunuly o krok dál,“ dodává Turturro.

Lidskou kreativitu stroje jen tak nenahradí

Přes veškerá očekávání pronikají moderní technologie do každého aspektu našich životů. Přeci jen už existují i umělé inteligence, které na požadavek vytvoří hezký článek či nějaké abstraktní to umění. Kreativní stránka zatím není na stejné úrovni jako ta lidská. Uveďme si jako příklad každodenní práci účetní/ho.

„Prací například účetního je stále kreativně uplatňovat svoji znalost, tzn. rozhodovat se o tom, kam zaúčtovat položky, jestli je nerozdělit, jestli s nimi nemám cokoliv dělat. To je gró práce toho účetního. Skutečně si myslím, že připravovat papíry a podklady dokáže někdo výrazně méně kreativní,“ komentuje Turturro.

Low-code/no-code aneb jak si sám navrhnout aplikaci

Dvacátá léta našeho století s sebou přinesla jistou nutnost mezi podniky rozdílných zaměření prezentovat všechny své nápady a informace formou mobilních aplikací. Zatímco existují kvanta složitých kódovacích jazyků, existují i uživatelsky více přívětivé modely. „Low-code/no-code nabízí možnost, jak vizuálně velmi rychle pomocí stavebních nástrojů postavit tu aplikaci na míru potřeby, kterou má dotyčný odborník,“ říká Turturro. Umožní to tak například již zmiňovanému účetnímu sestavit si vlastní „appku“ bez komplexnější znalosti kódu.

„Vůbec to nemusí být programátor, velké společnosti tomu přístupu říkají demokratizace technologie. Ta technologie je najednou přístupná všem, záleží jen na vůli člověka, kam až mu lidově řečeno vystačí dech.“

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články