;

Podíl robotů ve výrobě se na Slovensku zvyšuje. Vliv má na to hlavně automobilový průmysl

18. 11. 2019

Podíl robotů ve výrobě se na Slovensku zvyšuje. Vliv má na to hlavně automobilový průmysl

Z každoroční zprávy vydávané organizací International Federation of Robotics vyplývá, že celosvětově došlo roku 2018 k mírnému zpomalení růstu, pokud jde o nasazení robotů do výroby. Netýká se to ale našich východních sousedů.

Oproti výsledkům minulé zprávy, o které jsme informovali zde, výraznější změny nepozorujeme. Pořád je největší poptávka po průmyslových robotech v Číně, která sama pokryje třetinu poptávky. O další třetinu se pak dělí Japonsko, USA, Jižní Korea a Německo.

Foto: Siyuwj, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Na Slovensku loni nasadili výrobci 749 nových robotů. V celkovém pořadí států podle počtu robotů na 10 000 pracovníků patří nyní Slovensku šestnáctá příčka. 165 robotů na udávaný počet lidských zaměstnanců jej řadí nejen před Českou republiku (135), ale třeba i před Finsko (140) nebo Francii (154).

Za nadprůměrnou automatizací slovenského průmyslu stojí především automobilky,“ tvrdí Marián Filka ze společnosti Siemens. „V některých činnostech lidé zkrátka nedokážou strojům konkurovat. Například lakovny nebo svařovny karosérií by dnes bez robotizace ani nemohly existovat.“

Foto: Mixabest, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Není to ale jen snaha nahradit lidskou práci výkonnějšími a spolehlivějšími stroji. S ohledem na nedostatek zájemců o určitý druh dělnické práce jsou výrobci nepřímo nuceni ji nahrazovat automatizovanými formami.

Podle Mariána Filky oblastí hospodářství, do níž by mohla perspektivně výrazněji proniknout robotizace, je zemědělství. Toto odvětví je stále ještě značně vázáno na manuální repetitivně vykonávanou práci.

Autor: Petr Pláteník

Další články