Práce v nelidských podmínkách není pro automatizované stroje žádný problém. Dálkově ovládaná podmořská plavidla například nyní pomáhají novozélandským vědcům při pozorování života velryb pod příkrovem tlustého ledu.
Teplota vody klesala v lednu 2019, tedy v průběhu vrcholícího léta na jižní polokouli, až k -2 °C. Na ledu nad hladinou bylo ještě chladněji, od -14 až do -20 °C. Za těchto podmínek vysílali zaměstnanci novozélandského startupu Boxfish Research své drony do nehostinných podmínek Antarktického oceánu.
Jejich služby si pronajali vědci z Univerzity v Canterbury. „V této fázi výzkumu se zaměřují na největší antarktické predátory, hlavně na kosatky dravé typu C a na plejtváky, zajímaly je konkrétně jejich způsoby opatřování potravy, sociální chování a teritorium,“ objasnil v rozhovoru pro Robotics Businness Review spoluzakladatel startupu Ben King.
Jde jen ale o část komplexního průzkumu celého regionu ze strany novozélandských vědců. „Podnikají to ve snaze lépe porozumět celkově lovišti a biomase v Rossově moři, které je součástí chráněného mořského území,“ doplňuje informace King.
Pozoruhodné na celém podniku bylo i to, že se výlety pod antarktický led podnikali výhradně v noci (nezapomínejme ale, že jde o letní noc v jižněji položených polohách). A to z důvodu, že jen v tuto dobu byl permanentně k dispozici vrtulník, který vědce a techniky dopravoval na místo průzkumu.
Oba systémy využívané vědci, jak Boxfish ROV, tak Boxfish 360, prokázaly své schopnosti operovat v obtížných podmínkách. Podle vyjádření Bena Kinga spokojenost zavládla především s tím, jak byly schopné stabilně se pohybovat i ve silných proudech. Ostatně posuďte sami, záběry pořízené pod ledy Antarktidy jsou strhující.
Autor: Petr Pláteník