Výzkumníci na Univerzitě v Torontu vytvořili miniaturního robota, který se dokáže pohybovat stejně legračně jako jedna housenka. Co na tom, řeknete si. Ale možná hledíte na první krůčky směrem k technologii, která umožní rozvoj letadel s morfovatelnými křídly nebo inteligentních obleků.
Základem práce profesora Hani Naguiba a jeho týmu jsou tzv. chytré materiály. Konkrétně v tomto případě speciální polymery, které mohou být naprogramovány tak, že vykazují fyzickou reakci na elektrické nebo tepelné změny.
V dosavadní fázi vývoje zkoušejí své postupy při konstrukci tzv. soft robotů. Ti jsou nejen sestrojováni z materiálů napodobujících přirozené látky, ale dokonce mají přírodu imitovat, i pokud jde o pohyb a projevy chování. Robot vědců z Univerzity v Torontu se kupříkladu plazí a vlní jako housenka motýla z čeledi píďalkovitých.
„V současnosti roboti, které najdeme běžně v průmyslu, jsou těžcí, masivní a připevnění napevno k tovární podlaze, tudíž bez kontaktu s pracovníky, protože představují bezpečnostní riziko,“ vysvětluje Naguib.
„Zpracovatelský průmysl se přitom ale modernizuje, aby vyhověl požadavkům poptávky,“ rozvádí svou myšlenku profesor z torontské univerzity. „Stále více se klade důraz na zapojování interakce mezi roboty a lidmi. A právě soft, adaptabilní roboti by mohli tento druh spolupráce posunout zase dále.“
Ale nejen v zpracovatelském průmyslu by tento vynález mohl najít uplatnění. Jeho autoři si dovedou představit, že se jednou bude využívat na poli aviatiky, v chirurgii nebo třeba při designování nositelné elektroniky.
„V letectví by mohly chytré materiály představovat klíč k příští generaci letadel s morfovatelnými křídly,“ nechává se unášet profesor Naguib. Momentálně je to ale hlavně vývoj nositelných technologií, kde vidí nejreálnější uplatnění svého vynálezu.
„Pracujeme nyní na tom, jak využít náš materiál u oblečení. Aby se třeba dokázal stahovat nebo uvolňovat v závislosti na teplotě, což by mohlo působit terapeuticky třeba na atlety,“ líčí budoucnost své práce Naguib.
Zprávu přinesl web Tech Xplore.
Autor: Petr Pláteník