Česká koruna v posledních měsících výrazně posílila nejen vůči euru, ale i dalším měnám, které jsou klíčové pro ceny zboží v České republice. Například vůči polskému zlotému se v posledních týdnech poprvé od roku 1995 dostala pod hranici pěti korun.
Polská měna za poslední rok a půl oslabila o desetinu, za poslední tři roky dokonce o pětinu. Polsko je přitom po Německu a Číně třetím největším importérem do Česka. Hodnota zboží dovezeného z Polska v roce 2022 meziročně vzrostla z 347 na 411 miliard korun, tedy o 18 %.
Příznivá situace se však může brzy obrátit, protože zlotý by měl podle predikcí společnosti Ebury začít v tomto roce výrazněji posilovat. Kurz koruny vůči polskému zlotému se odvíjí především od jejich aktuální síly vůči euru. „V letošním roce očekáváme postupné posilování polské měny, naopak koruna by měla v průběhu roku vůči euru část svých zisků odevzdat. I když je zatím těžké odhadnout, jak silné toto oslabení bude, očekáváme, že polský zlotý vystoupá nad hranici 5,30 koruny,“ říká Tomáš Kudla, obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko.
Slabý zlotý je dobrou zprávou pro domácnosti, naopak nepotěší zemědělce
Aktuální příznivý kurz polského zlotého je dobrou zprávou pro české domácnosti, protože pomáhá snižovat ceny dovážených potravin a dalších produktů. Na druhou stranu snižuje konkurenceschopnost tuzemských zemědělců a zpracovatelů, kteří musejí kromě rostoucích nákladů počítat ještě s tím, že zboží od jejich kolegů z Polska je nyní cenově atraktivnější než před rokem či dvěma.
Zboží z Polska může být levnější i několik let, importéři se zajímají o fixaci kurzu
Přestože polský zlotý by měl v tomto roce vůči koruně opět posílit, české firmy mohou z aktuálního kurzu těžit ještě několik let. Řada z nich se aktuálně začala zajímat o možnosti kurzového zajištění polského zlotého, tedy o fixaci stávajících cen na další roky.
„Pro importéry se v tuto chvíli otevírá poměrně vzácná příležitost, kdy je koruna na jedné straně na historických maximech vůči zlotému, na druhou stranu obě ekonomiky mají podobně vysoké úrokové sazby a očekává se, že to tak nějakou dobu ještě zůstane. To znamená, že společnosti jsou schopné si aktuální kurz zafixovat i na několik let dopředu,“ říká Tomáš Kudla.
Zároveň dodává, že i když je fixace kurzu zlotého aktuálně pro importéry výhodná, není to hlavní důvod, kvůli kterému by o ní společnosti měly přemýšlet. „Jde především o to, že firmy můžou počítat se stabilitou směnného kurzu a na základě toho lépe plánovat své budoucí aktivity, marže a cenotvorbu obecně. Firmy se totiž dnes při plánování svých budoucích aktivit potýkají s nebývalou mírou nejistoty a stabilita směnného kurzu jim pomáhá alespoň část této nejistoty odstranit.“
Autor: Alena Burešová