Výběr materiálů je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při navrhování téměř jakékoliv technologie. U robotů to platí možná dvojnásob.
Drtivá většina všech robotů, které jsme na našem webu kdy zmínili, má převážnou část komponentů z kovu. Dokonce i vnější pláště průmyslových robotů dělají výrobci hlavně ze železa nebo oceli. Podle odborníka ze společnosti Celanese, jedné z největších společností věnujících se vývoji materiálů, však může být spousta dílů, které jsou v současné době vyráběny z kovu, nahrazena polymery nebo termoplasty.
John Darlington, ředitel správy programů ve společnosti Celanese, v článku na webu Robotics and Automation News tvrdí, že polymery jsou ideální pro výrobce robotů, zejména pro rychle se rozvíjející segment autonomních mobilních robotů. A pokračuje: „Snížený výkon a menší velikost baterie, kterých je dosaženo přísnější tolerancí a lepší výdrží způsobenou vysoce výkonnými polymerovými díly, vedou k úsporám provozních nákladů a mohou uspokojit poptávku na trhu po nižších nákladech na provoz a delší době používání než u kovových ekvivalentů.“
Celanese vyrábí svůj vlastní patentovaný produkt CoolPoly, který se liší od amorfních polymerů užívaných občas v dnešních strojích.
„Ukázali jsme konkrétní výhody CoolPoly v podobných aplikacích pro automobily a lékařské přístroje a tím jsme si i potvrdili, že máme výrobcům robotů co nabídnout,“ doplňuje Darlington.
Firma Celanese již nyní nabízí jedno z nejširších polymerových portfolií v průmyslu, zahrnující všechny termoplastické třídy – semikrystalické, amorfní a elastomery. Usiluje ovšem i o spolupráci s výrobci robotů na vývoji konkrétních materiálů, které výhledově pomůžou snížit hmotnost strojů a spotřebu energie.
Roční obrat společnosti Celanese přesahuje v průměru 6 miliard dolarů. Svými produkty zásobuje hlavně letecký a automobilový průmysl. Darlington však považuje robotický trh za velmi zajímavý díky jeho rychlému rozvoji, kdy je poptáváno mnoho nových technologií a inovací.