;

Pomůžou se sklizní, s párky i autistům. Čemu se věnují evropské robotické startupy?

26. 08. 2019

Pomůžou se sklizní, s párky i autistům. Čemu se věnují evropské robotické startupy?

RobotUnion je evropský hub zaměřený na inovace v oblasti robotiky. Mezi lety 2018 až 2020 plánuje rozdělit 4 miliony eur mezi startupy a malé společnosti. Pojďme se podívat, koho tento rok podpořili v 2. kole výzvy.

Letos 3. července na akci pořádané ve Varšavě vyhlásili 20 podniků, které dosáhnou na nepodmíněnou dotaci ve výši až 223 000 eur. Celkem se o podporu tentokrát ucházelo 44 startupů a malých firem. Vítěze vybírala porota složená ze zástupců investorů a odborných institutů, jako jsou Fundingbox, Chrysalix Venture Capital, VTT Technical Research Centre of Finland, Danish Technological Institute nebo TU Delft.

Zdroj: RobotUnion

Konsorucium RobotUnion dohromady provozuje 14 partnerských subjektů ze 7 evropských zemí a Kanady. Najdeme mezi nimi zástupce sféry obchodní, výzkumné i neziskové. Mezi hlavní cíle hubu RobotUnion vedle finanční podpory patří také propojování inovativních malých podniků s korporátní a průmyslovou sférou.

K finančnímu obnosu tak vítězové otevřené výzvy získávají možnost konzultací s mentory z Googlu, Airbnb či Microsoftu i přístup k technické podpoře od evropských expertů na robotiku a byznysových akcelerátorů. Navíc si projdou 14 měsíců dlouhým procesem, v jehož úvodní, 2měsíční fázi mají za úkol vytvořit plán specifikující technologický a tržní potenciál jimi vyvíjených robotických systémů.

Něco k jídlu i pro děti

Mezi dvacítkou vyvolených se objevují experimentální podniky i ty vyloženě praktické, využitelné třeba na stavbách či v přepravě. Nás zaujaly nápady občas možná tak trochu přízemní, ale bližší normálnímu člověkovi, jestli to jde takhle říct.

Taková dánská společnost Proxima Centauri se navzdory hvězdnému názvu věnuje třídění párkových střev. Vybrat střívka o správném průměru je poměrně nákladný proces, proto se outsourcuje do zemí, s nižší úrovní příjmů. Automatizace produkčního procesu by znamenala nejen úsporu, ale i zrychlení a zkvalitnění celé procedury.

K jídlu má blízko i produkt vyvíjený izraelskou firmou Automato Robotics. Je to vlastně jeden z kolegů robota Sweepera, o kterém jsme psali v tomto článku. Nesbírá ovšem papriky, ale rajčata, a to primárně v pasivních sklenících. Unese na svém těle celkem až 90 kilogramů.

Robot Marty je produktem britského startupu Robotical a má děti učit programovat. Disponuje wifi připojením a 9 ovladatelnými servo motory. Můžete jej ovládat i pomocí mobilní aplikace a lze přidat řadu senzorů umožňujících mu reagovat na okolí. Programovat jeho chování a pohyby můžete prostřednictví Scratche, Pythonu, Javascriptu nebo ROS.

Roboti pomáhají

Stejně jako japonské firmy v tomto článku dal si i dánský startup Life Science Robotics za cíl doslova ulehčit práci pracovníkům ve zdravotnictví, ale i pomoci pacientům. Prvním šetří záda a jiné namáhané orgány, u druhých zabraňuje vzniku otlaků či proleženin. Rehabilitační robot ROBERT je totiž robotická paže, která pomáhá s pohybovou rehabilitací dolních končetin.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=123&v=WwNbDQfcF6I

Robot, který si získá důvěru klientů lépe než dospělí. Který zastoupí imaginárního přítele. Aspoň takto se mluví v krátkém videu o Qtrobotovi, vyvinutém lucemburskou společností LuxAI. Jedná se totiž o terapeutickou pomůcku, která má dětem s poruchou autistického spektra pomoct rozvíjet emoční, sociální i komunikační dovednosti. A podle odborníků z centra speciální výchovy S.E.S.S.A.D. de Thionville, kde robota v praxi testují, se mu to daří více než dobře.

Více si o dalších úspěšných projektech můžete přečíst zde.

Autor: Petr Pláteník

Další články