Ponožky v sandálech a řízek v ruce? Takoví Češi už k nám do Itálie nejezdí, říká majitelka butiku

Foto zdroj: FocusOn

Ponožky v sandálech a řízek v ruce? Takoví Češi už k nám do Itálie nejezdí, říká majitelka butiku

Pavlína Kohútová je živoucím důkazem, že s odhodláním a vášní lze uspět i v tak konkurenčním prostředí, jako je italský módní trh. Již 35 let žije nedaleko Turína, kde provozuje butik specializovaný na dámské oblečení a spodní prádlo – konkrétně na podprsenky. V rozhovoru poodhalila svou cestu z komunistického Československa do italského podnikání i to, jak se jí daří propojovat českou pracovitost s italským smyslem pro styl.

Italky mají krásu v krvi. Především si všímají drobných detailů. „To už je v té jejich kultuře. Pro ně je to každodenním životem. Pořád jsou krásné a musí se cítit správně upravené,“ říká Kohútová.

Jako zdravotní sestra narazila v Mladé Boleslavi na svého manžela. Do Itálie pak odcestovali společně. „Nyní jsem tu už 35 let a byly tu i těžké chvíle, kdy jsem přemýšlela, že se vrátím zpět do Česka,“ vzpomíná Kohútová. Nad vodou ji drželi i její synové, pro které chtěla být silnou mámou.

Italské nemocnice neakceptovaly české tituly

Z České nemocnice od italské. Diplom v Itálii ale neplatil. „Zjistila jsem po třech měsících, že mi ten můj diplom tady v Itálii neuznávají, takže mě ze dne na den vyhodili,“ popisuje své první zklamání Kohútová. Uznání vzdělání se dočkala až v roce 2000. „Oficiálně tu pořád zdravotní sestra nejsem. V Itálii mi tu školu uznali jako gymnázium,“ vzpomíná Kohútová s tím, že si musela přeorganizovat celou svou kariéru.

„Chvíli jsem pomáhala starým lidem, pracovala v jeslích a při tom všem jsem překládala,“ dodává. Po letech různých zaměstnání se rozhodla jít vlastní cestou. „Otevřela jsem si tu krámek. Mě mimo jiné vždycky zajímala móda už v Čechách,“ vysvětluje Pavlína. Začínala s franšízou Benettonu, ale toužila po větší svobodě. „V roce 2018 jsem se rozhodla, že si udělám svůj vlastní krámek a budu si vybírat své zboží sama.“

Hlavní město módy Milán ji ale nelákal. „Já jsem se na to necítila. Milán je nádherný, ale je tam děsný chaos a děti s rodinou mám tady,“ říká.

Specializace na pohodlí a sebevědomí žen

Dnes se Pavlína zaměřuje především na dámské oblečení a spodní prádlo. „Mám oblečení pro ženu, která je zřejmě mého věku, která chce být pořád mladistvá a hezky oblečená, upravená, ale nechce, aby to někde škrtilo,“ popisuje svou cílovou skupinu. Zboží se snaží brát od italských dodavatelů. „Mám plán oslovit Triolu, protože bych chtěla poznat jejich výrobky,“ dodává Kohútová.

Víte, kdo je to brafiterka? „Je to žena, která vám poradí při výběru podprsenek a já se za ni považuji,“ vysvětluje Kohútová pyšně. Podle jejích slov si ženy neumějí vybrat správnou velikost. „90 % žen nosí nesprávnou podprsenku a myslí si, že ta podprsenka je jenom k tomu, aby v tom trpěly. No, a já jim tento problém vyřeším.

Pandemie Kohútovou dostala do kolen jako většinu italských podnikatelů. „Během pandemie jsem se okamžitě začala věnovat sociálním sítím jako byly Instagram a Facebook. Díky tomu se mi můj obchod neskutečně rozjel a pokračuji v tom nadále. Mám i nadále e-shop, ale prochází obměnou,“ vysvětluje budoucí strategii Kohútová.

Ponožky v sandálech a pivo v ruce. Klišé českých dovolenkářů je dávno tabu. „Přijde mi, že sem jezdí upravení Češi a Italové si jich nevšímají,“ vyvrací Kohútová.

Byrokracie je tichý nepřítel podnikatelů

Podnikání v Itálii nebylo pro Pavlínu vždy snadné. „Byrokracie v Itálii je neskutečná,“ stěžuje si Kohútová. „V podstatě všechno je okay, dokud nedojde k nějaké chybě. A když k ní dojde, tak to je opravdu průšvih, protože k tomu musíte mít advokáta, musíte mít všelijaké poradce.“

Přesto se nevzdává. „Já si myslím, že jsem hrdinka. Všichni co tu podnikají,“ říká s úsměvem.

Ve volných chvílích cestuje Lucie do italských hor. Během neděle a pondělí má obchod zavřený. „Pondělí do obchodu nikdo nechodí a to nezměníte. Zkoušela jsem mít otevřeno a byla to škoda,“ dodává Kohútová.

Citové pouto k České republice stále drží

K České republice má Kohútová silné pouto podobně jako její rodina. Její tři synové jsou napůl Češi, napůl Italové. „Všichni se cítí napůl Čechy a vracejí se  tam velmi rádi,“ říká pyšně. „Jeden ze synů je pilot a ten by třeba i žil v Čechách, protože se tam cítí mimořádně dobře. Dává si knedlo zelo a posílá mi fotky.“

Přestože je v Itálii spokojená, Pavlína nezapomíná na své kořeny. „Už jsem tam nebyla čtyři roky a je to pro mě strašně dlouho,“ přiznává s lítostí. Její syn jí však dodává naději a říká: „Mami, letos do Čech musíme spolu. Musíš to udělat tak, abychom tam jeli,“ dodává Kohútová na závěr.

Celý rozhovor s Pavlínou Kohutovou si můžete poslechnout jako podcast nebo zhlédnout ve formě videa. Když si pustíte celý rozhovor, dozvíte se navíc:

  • Detaily o tom, jak Pavlína začínala s podnikáním v Itálii
  • Informace o rozdílech mezi českou a italskou módní kulturou
  • Pavlíniny zkušenosti s integrací do italské společnosti v 80. letech
  • Podrobnosti o tom, jak její butik zvládl období pandemie COVID-19
  • Srovnání pracovní kultury a přístupu k zákazníkům v Itálii a České republice
  • Pavlíniny postřehy o rozdílech mezi životem v malém italském městě a ve velkých metropolích
  • Názory na italskou politiku a ekonomiku z pohledu dlouholeté rezidentky
  • Tipy pro české podnikatele, kteří by chtěli expandovat na italský trh

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory