Nedávný průzkum odhalil šokující skutečnost, že více než tři čtvrtiny lidí kvůli obavám z hygieny použijí toaletu mimo domov pouze v případě, že je to naprosto nevyhnutelné.
Pandemie štěnic se pomalu šíří regionem a na přetřes tak přichází úroveň hygieny na různých místech, především ale na těch, které užíváme všichni. Společnost Showers to You se i z tohoto důvodu rozhodla najít a ukázat evropská města s nejšpinavějšími veřejnými záchody.
Odborníci na hygienu analyzovali více než 8 000 recenzí na Googlu a porovnávali počty negativních vyjádření k záchodkům v jednotlivých městech. Ohled brali především na to, jak často v nich byla použita různá synonyma slova „špinavý“. Na základě bodového hodnocení pak vznikl žebříček destinací podle kvality hygieny v těchto často užívaných zařízeních.
Máme co dohánět
Praha se potýká s problémy především ohledně čistoty na veřejných záchodech a s hodnocením 5,60 z 10 se umístila na 8. místě mezi metropolemi s nejnižšími hygienickými standardy v Evropě. Téměř 8,78 % zkoumaných recenzí obsahuje slova s významem „špinavý“. Průměrné hodnocení veřejných toalet v Praze je pouhých 3,24 z 5, což signalizuje méně než uspokojivou zkušenost.
Městem s nejhorším hodnocením čistoty veřejných toalet v Evropě je lotyšská Riga, oceněná známkou 3,44 z 10. Téměř každá páté recenze místních toalet obsahuje slovo „špinavý“ (18,75 %). To je o 7,43 procentního bodu více než ve švédském Stockholmu, kde podobné vyjádření obsahovalo každé deváté hodnocení.
Na druhém místě se umístily veřejné toalety ve španělském Madridu s hodnocením čistoty 4,23. Synonyma slova „špinavý“ najdeme v každé osmé recenzi. Průměrné hodnocení veřejných záchodků v Madridu je pouhých 3,09/5, což je jedno z nejnižších v Evropě vůbec – v první desítce jej předstihla pouze polská Varšava (3,08/5).
Špatně je na tom Španělsko a Malta
Španělsko je známé vysokými hygienickými standardy, bidety jsou ve zdejších domácnostech běžné a najdete je i na některých veřejných toaletách. Nízké hodnocení v indexu čistoty je proto v případě španělské metropole celkem překvapivé.
Třetí nejhorší veřejné toalety v Evropě má Valletta – jejich čistota byla oceněna známkou 4,47 z 10 bodů. Až každý devátý recenzent se vyjadřuje negativně k čistotě toalet v maltské metropoli a ve svých hodnoceních používá různá slova ve významu „špinavý“ (11,32 %).
Vzhledem k suchému podnebí je na Maltě velkým problémem nedostatek vody. Mnoho toalet je proto vybaveno systémem dvojího splachování, aby se šetřila voda. To může mít okrajový dopad na čistotu toalet kvůli nižšímu objemu splachování tekutého odpadu.
Autor: Petr Pláteník