Cena bitcoinu zase jednou dosahuje závratných výšek. A prý ještě poroste. O tom, ale i o spoustě dalších věcí souvisejících s blockchainem jsme si povídali s Petrem Lukáčem, novinářem, který nahrává podcast KryptoSpace, věnovaný právě atraktivní tematice kryptoměn.
Jak se dá do kryptoměn investovat? „Existuje několik možností,“ vysvětluje Lukáč. „Samozřejmě nejjednodušší je přímo koupit bitcoin a je velká šance, že za pět let to bude někde úplně jinde. Jde to nahoru dolů.“
Lukáč má hned po ruce i anekdotický příklad. „Můj bývalý kolega z Hospodářských novin Petr Honzejk koupil bitcoin za cca 55 tisíc dolarů. Když jeho hodnota spadla na 15, napsal text o tom, jak propadl mánii mileniálů. Pak se to ale vyšplhalo na 69 tisíc – a to sypal si zase popel na hlavu, že měl bitcoinu víc věřit. To je typický amatérský investor do bitcoinu.“
Dokupujte po menších částkách
„Investujte to, o co můžete přijít,“ radí potenciálním investorům do kryptoměn Lukáč. „Někdo říká 1 %, někdo 3 % z příjmů. Pokud se tomu nějak zvlášť nevěnujete, víc peněz bych nedával. Bitcoin je přece jenom hodně specifická věc. Lidi do toho vloží peníze, aniž tuší, jak funguje. Jak funguje trh kryptoměn.“
Bitcoin je poměrně volatilní. To je jedna z jeho základních vlastností. „Mainstreamoví investoři v Americe, kteří teď nastupují přes ETF (burzovně obchodované fondy), si to asi tak trochu užívají,“ prohlašuje Lukáč. Tipuje přitom, že bitcoin půjde ještě nahoru. „Už jsme v listopadu 2021 hranici 69 tisíc dolarů pokořili, já osobně jsem čekal větší růst o něco později, pomyslný vrchol jsem viděl někdy v létě 2025. Na tuto metu jsme se dostali už teď. A věřím, že bitcoin bude ještě dražší.“
„Vzít ovšem balík peněz a vložit všechno do bitcoinu je podle mě hloupost, hlavně u lidí, kteří se tomu nevěnují,“ varuje Lukáč. „A protože je, jak jsem už říkal, volatilní, tak bychom neměli kupovat vše naráz, spíše průběžně dokupovat po menších částkách. V Česku existuje výborná aplikace Štosuj.cz, kterou vytvořil jeden startup. Je to jednoduchý a ideální způsob, jak nakupovat bitcoiny.“
Takže bychom mohli říct, že s investováním do kryptoměn je to podobně jako s akciemi? Ne tak úplně. „Někde jsem nedávno zaznamenal debatu, že akcie Porsche se téměř rovnají akciím Volkswagenu, i když to je dceřiná společnost,“ začíná s vysvětlování Lukáč. „Ale akcie Volkswagenu jsou strašně podhodnocené. Ti, co tomu rozumí, se propadu nebojí a dokupují. Ti, co tomu nerozumí, tak se často leknou a prodávají. A pochopit bitcoin a rozumět dynamice jeho trhů je právě stěžejní.“
Bitcoin jede v cyklech
„Vždycky v podcastu dělám shrnutí, co nás čeká, co je důležité a co budou hlavní nastávající události. Teď jsem se zaměřil na dvě – na ETF, které ještě na přelomu roku nebyly jasné, a na halving, kdy se každé čtyři roky sníží odměna těžařům za uzavření bloku, každé čtyři roky se sníží počet nově vydaných bitcoinů na polovinu,“ odpovídá Lukáč na otázku ohledně hlavních faktorů, které zapříčinily současný vzestup ceny bitcoinu.
Můžeme tím pádem mluvit o opakujícím se trendu. Takových cyklů jsme ale bohužel zatím neměli mnoho, abychom z toho mohli vyvozovat něco zásadního. „Nejdřív přijdou ETFka. Ty samy o sobě nevzbudí mánii, ale umožní americkým investorům jednoduše investovat do bitcoinu, a tak vznikne mírný tlak. A pak se to spojí právě s halvingem,“ popisuje zjednodušeně zmiňovaný cyklus Lukáč.
Ale blockchain, to není jenom bitcoin. Existují i jiné kryptoměny. „Bitcoin prostě táhne,“ konstatuje Lukáč. „Když jede, tak všechny měny ho následují. Stačí se podívat na vývoje trhu. Dnes se to často dělí na bitcoin, ethereum a altcoiny – alternativní coiny. Když se růst bitcoinu zastaví, stačí, když jen mírně klesne, přejde následně dočasná vzestupná vlna na jiné kryptoměny. Neříkám, že se to stane teď, ale cena zatím roste všude. Stovky procent nahoru nyní zaznamenaly různé MeCoiny atd.“
Banky vědí, že jim ujíždí vlak
„Když se mě někdo ptá, co si koupit, vždycky říkám půl napůl bitcoin a ethereum,“ odkrývá něco z osobní strategie Lukáč. Pak je nutné i vysvětlit, co to vlastně ethereum je. „Jde o takový počítač na blockchainu, síť, do které je možné umisťovat aplikace.“
Zároveň ale Lukáč opakuje zásadní varování: „Každý, kdo se v tom nevyzná, ať ale radši na nic jiného nesahá. A pak je samozřejmě důležité studium. Funguje spousta zajímavých projektů. I když v globále je to stále trochu Divoký západ. Najdete tam naprosto nadceněné hlouposti, úplně nesmyslná čísla.“
V České republice je to podle Lukáče rozpoložené podobně jako ve Spojených státech amerických. „Máme obrovské banky, pro které bitcoin neexistuje a nedává pro ně smysl. A na druhou stranu vznikají startupy, které investují, vyvíjejí úplně nové blockchainové platební systémy apod. Banky se na to dívají a často už tuší, že jim ujíždí vlak.“
A Lukáč má po ruce hned příklad: „Teď zrovna přišla zpráva od Revolutu, že už umí propojit vlastní aplikaci s blockchainovou peněženkou. Můžete si tam dělat, co chcete, nejste na nich vázaní. Decentralizaci začínají přijímat za svou.“
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.