Dny falešné whisky by mohly být sečteny. Tým biomedicínských inženýrů z Purdue University a Národního institutu zemědělských věd v Jižní Koreji totiž vyvinul QR kód, který se dá připevnit na štítek z jedlého hedvábí a výrobci ho mohou umístit do lahví whisky. Podle serveru Tech Xplore si spotřebitelé budou moct potvrdit její pravost v aplikaci pro chytré telefony.
Je dost pravděpodobné, že když si někdy v budoucnu objednáte panáka whisky, číšník vám s ním přinese i hedvábnou fluorescenční visačku, kterou budete moct naskenovat a ověřit si z ní, zda není vaše whisky laciný padělek. Jedná se o nové bezpečnostní opatření, které vyvinul tým Young Kima, docenta na Purdue University. Za touto úsměvnou inovací však stojí mnohem větší poslání než odhalování falešných whisky. Nová technologie by mohla pomoct s bojem proti falešným lékům.
Neovlivní QR kód chuť kvalitní whisky?
„Některé tekuté léky totiž obsahují alkohol. Dal by se na ně proto aplikovat stejný princip jako na potvrzování pravosti whisky,“ říká Young Kim. „Nejdříve to však musíme otestovat na whisky, jelikož je zde obsah alkoholu vyšší,“ dodává.
Young Kim spolu s postdoktorandským výzkumníkem Jungwoo Leem proto umístili hedvábné štítky do různých značek whisky a po dobu deseti měsíců je pozorovali. Výsledkem bylo zjištění, že štítky s kódy lze chytrým telefonem aktivovat po dobu deseti měsíců. QR kód navíc není viditelný pouhým okem a neovlivňuje chuť whisky, ve které je ponořen. Můžete ho dokonce i sníst, jelikož nezpůsobuje žádné problémy.
Budoucnost je ve spolupráci
„Padělání alkoholických lihovin není žádným tajemstvím a děje se velmi často,“ říká Jungwoo Leem. „Jde o obrovský problém, především v případě falešných léků. Ty ročně dokážou zabít tisíce lidí,“ dodává Young Kim.
„Žijeme v době, kdy online lékárny bez váhání prodají kontrolované léky mladistvým. Lidé mohou přijít ke koupi padělaných léčiv opravdu snadno, proto je naše práce extrémně důležitá,“ komentuje situaci Young Kim. „Chtěli bychom proto začít spolupracovat s farmaceutickými společnostmi a výrobci alkoholu. Někdo jim musí pomoct tento problém začít řešit,“ dodává.
Autor: Lenka Hrušková