Tuzemský IceWarp investuje milion dolarů (více než 22 milionů korun) do vybudování datového klastru a vlastní pobočky v Pákistánu. Podobné plány má i v Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech, kde roste poptávka po alternativách Microsoftu 365 a Google Workspace.
Velký potenciál pro svoji kancelářskou platformu, která konkuruje globálním službám Microsoft 365 a Google Workspace, objevila česká společnost IceWarp v Pákistánu. Podařilo se jí uzavřít strategické partnerství s tamní softwarovou společností HexaLyze a společně s ní plánuje vybudovat moderní datový klastr v Karáčí, v němž by měla být uložena data pákistánských klientů kancelářské platformy IceWarp. Česká firma zároveň plánuje zřídit v této zemi svoji pobočku a do obou projektů investovat nejméně milion dolarů.
Data musí zůstat uložena na území Pákistánu
„Vidíme v Pákistánu velký potenciál díky digitální transformaci, která probíhá ve veřejné správě i soukromých firmách. Chceme místní trh podpořit v digitalizaci prostřednictvím cenově dostupných řešení,“ říká Jan Urbík, globální obchodní ředitel společnosti IceWarp, který na sklonku dubna absolvoval řadu jednání s pákistánskými úřady i firmami.
Datový klastr přímo v Pákistánu je klíčový pro poskytování komunikační a kancelářské platformy IceWarp, již lze využívat jako cloudovou aplikaci nebo on-premise řešení.
„Nabídneme místním úřadům a firmám službu, která je o 60 % nákladově efektivnější než od jiných softwarových společností, doplněnou o řadu vylepšených nástrojů a funkcí včetně kybernetické bezpečnosti. Toto řešení se hodí firmám napříč obory, od průmyslových koncernů přes finanční instituce, malé a střední podniky, začínající firmy až po státní správu a místní samosprávu,“ dodal Urbík.
Češi navazují na dobré obchodní vazby z minulosti
Silnou pozici má IceWarp a jeho platforma v sousední Indii, kde funguje jeho největší zahraniční pobočka s 200 zaměstnanci. Její ředitel Pramod Sharda zároveň vede veškeré aktivity IceWarpu v regionu Středního Východu. Pro Pákistán ale společnost zřídí vzhledem k historickým konsekvencím samostatnou pobočku, která nebude spadat pod indické vedení a již dočasně vede přímo Jan Urbík. Firma zároveň oznámila úmysl vybudovat vlastní datové klastry v Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech, aby vyhověla požadavkům tamních klientů o ukládání a správě jejich dat na území těchto států.
„Prakticky na všech trzích cítíme požadavek, aby klientská data nebyla spravována mimo území států, v nichž tito klienti sídlí a podnikají. Proto hledáme lokální partnery, s nimiž budujeme datové klastry, abychom tomuto požadavku vyhověli. Cítíme v tom obrovský potenciál a výhodu oproti jiným globálním hráčům,“ vysvětluje Urbík.
IceWarp má podle něj u společností a vládních institucí v regionu Středního Východu obrovskou výhodu v tom, že jde o evropskou firmu, která může navázat na historické vazby z předchozích období i určitou averzi a nedůvěru vůči jiným řešením ze Západu.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.