Martin Pacovský, předseda představenstva Pražské plynárenské, rozdmýchal veřejnou diskusi. Na svém twitteru uvedl, že Češi přestávají kvůli cenovým stropům šetřit zemním plynem. Podle něj vděčíme za úspory na jeho spotřebě teplému počasí. Ostatní energetici, které jsme pro FocusOn vyzpovídali, nesouhlasí.
Spotřeba zemního plynu v Česku loni klesla o pětinu na své osmi leté minimum a podle dat Energetického a regulačního úřadu činila sedm a půl miliardy metrů krychlových. Při přepočtu na dlouhodobý teplotní normál pak byla nejnižší minimálně od roku 2001, uvedl dále úřad. Z tohoto důvodu se většina expertů kloní k názoru, že za rekordně nízkou spotřebu mohou, kromě teplého počasí, právě úspory zákazníků.
Martin Pacovský se od většiny odklání: „Za leden a únor je v Praze vliv počasí na spotřebu plynu 90 procent a jen deset procent je vliv úspor zákazníků. Po zastropování cen prostě zákazníci přestávají šetřit. Cenové signály fungují lépe než osvětové kampaně,“ napsal na svém twitteru.
S tvrzením Pacovského nesouhlasí největší dodavatel plynu v Česku, společnosti innogy. Sice přiznává, že za vysoké úspory může teplá zima, zároveň však popírá, že by spotřebitelé začali zemním plynem plýtvat. „Naopak sledujeme obrovský nárůst zájmu našich zákazníků o snížení své spotřeby,“ uvedl mluvčí firmy Pavel Grochál.
„Zastropované ceny jsou značně vyšší, než byly domácnosti i firmy zvyklé léta platit. Navíc dnes stále více roste počet nabídek na ceny nižší, než je vládní limit. Abychom se vrátili ke starým spotřebním návykům, to by ceny zemního plynu musely klesnou mnohem více,“ říká energetik Jiří Gavor a zároveň dodává, že opatření učiněná vládou na podzim byla nezbytná a naléhavě nutná pro udržení českého průmyslu a ochrany některých domácností před chudobou.
Většina velkých dodavatelů v posledních týdnech skutečně začala zlevňovat a nabízí tarify i s cenami pod vládním stropem, který činí tři tisíce korun s DPH za megawatthodinu (MWh) zemního plynu. Velkoobchodní cena plynu dnes sestoupila pod čtyřicet eur (asi 959 Kč) za MWh. Hlavním důvodem aktuálního poklesu je slabší poptávka kvůli teplejšímu počasí v zimních měsících a plné zásobníky plynu.
Autor: Alena Burešová