Podle zprávy americké výzkumné společnosti Graphika se stále častěji v čínských propagandistických videích objevují deepfakes generované umělou inteligencí. Informuje o tom web Democracy Digest.
Jak to v reálu vypadá? Falešní moderátoři, vytvoření umělou inteligencí, propagují v zpravodajství pro fiktivní televizní kanál Wolf News zájmy Komunistické strany Číny. V tomto případě nejde ještě o standardní vysílání, ale o záběry účelově sdílené na sociálních sítích.
Tzv. spamouflage, státem podporovaná vlivová operace, využívá fiktivní osoby generované umělou inteligencí k propagaci globální role Číny a šíření dezinformací od konce roku 2022. Aspoň tak to stojí ve zprávě „Deepfake It Till You Make It“, zveřejněné Graphikou.
Sinolog David Shambaugh předpověděl, že „navzdory mimořádnému ekonomickému vzestupu Číny v posledních několika desetiletích, dokud bude její politický systém svobodný lidský rozvoj spíše popírat než umožňovat, budou její mediální snahy čelit těžkým výzvám“.
„Zarážející“ výsledky nového výzkumu však ukazují, že vystavení čínským státem sponzorovaným médiím ztrojnásobuje podíl respondentů, kteří považují její autoritářský model za nadřazený americkému systému. Výzkumníci provedli náhodný experiment v 19 zemích na 6 kontinentech, v jehož rámci vystavili globální publikum reálným zprávám z vnějších mediálních odnoží čínské a americké vlády. Podle odhadů přitom prezident Si Ťin-pching dává svým propagandistům 7–10 miliard dolarů ročně, aby „dobře vyprávěli čínský příběh“.
Jiná analýza čínské propagandy zase naznačuje rostoucí pole propagandistické spolupráce mezi Čínou a Ruskem. Peking totiž využívá ruskou agresi na Ukrajině k šíření protiamerických zpráv. Čínská propaganda v tomto případě prosazuje vizi agresivního Západu, který svou politikou způsobil vypuknutí konfliktu. Diváky také děsí předvídáním globální konfrontace mezi velmocemi. Tyto akce jsou podnikány s cílem oslabit Západ.
Autor: Petr Pláteník