Ačkoli byla 80. léta politickou noční můrou nejen v tehdejším Československu, mnoho zástupců generace narozené mezi lety 1995 až 2010 k nim obrací svou pozornost a údiv. Snaží se navodit atmosféru let, které nikdo z nich nezažil, pomocí barevného oblečení, ikonických účesů a shromažďování hudby a předmětů, které byly tenkrát „in“. To vše z prostého důvodu – chtějí jejich prostřednictvím okusit svobodu, nespoutanost a zábavu, kterou jim doba pandemie a minimalismu vzala.
„Bylo to něco jako poslední desetiletí před sociálními médii, mobilními telefony… internetem,“ vysvětluje pro server Jezebel devatenáctiletá Anja Arvesen. Všechny tyto vymoženosti dnešní doby lidem velmi usnadňují život – nikdy nebylo více způsobů, jak komunikovat s přáteli, rodinou a cizími lidmi. Ale opravdu spolu lidé komunikují? Máme pocit, že jsme se všemi v kontaktu, ale vztahy v reálném životě uvadají. „Kvůli“ sociálním sítím jsme všude, jen ne tam, kde se právě fyzicky nacházíme. A pandemie situaci ještě zhoršila.
„Lidé chodili do nákupního centra a bavili se s přáteli,“ zmiňuje Jessie. „Osobně se stýkali s dalšími lidmi. Přijde mi, že to byla doba, kdy všichni konečně mohli být sami sebou.“ Bezstarostný lesk 80. let představuje fantazii vyznačující se spontánností a autenticitou před příchodem algoritmu sociálních sítí. A také dobu, kdy vás rodiče nemohli sledovat pomocí GPS.
Z běžné dekády životní styl
Tato komunita, které dominuje generace Z, si k 80. létům vytvořila takový vztah, že se z nich rozhodla vytvořit svůj životní styl. To, co začínalo jako letmý pohled do maminčina šatníku, skončilo posedlostí. Povrchní přitažlivost 80. let je zřejmá – hudba byla skvělá a móda se vymkla kontrole.
„Člověk mohl mít obrovské vlasy a nikdo ho za to nesoudil… Mohl nosit to nejšílenější, nejzářivější a nejbarevnější oblečení. Všechno bylo opravdu přehnané, ale v pozitivním slova smyslu,“ říká Sky, tiktoková a instagramová influencerka.
Nevidí mladí 80. léta až moc růžově?
Ale stejně jako byla 80. léta ve znamení MTV, nákupních center a Madonny, byla také sužována téměř deset let trvající vládou prezidenta Reagana, epidemií AIDS a posledními zbytky paranoie studené války. Jednou z nejpopulárnějších popových písní desetiletí byla 99 Luftballoons, optimistická popová píseň o jaderné likvidaci.
„I 80. léta však mají svou temnou stránku… Reagan, špatná ekonomika, kokainová krize… bující rasismus. Byla to doba plná ohavností, ale to je bohužel každé desetiletí,“ dodává Grace Chan, sběratelka artefaktů popkultury 80. let.
80. léta v Československu moc inspirativní nebyla
Každopádně je jisté, že česká generace Z až tolik k československým 80. letům nejspíše nevzhlíží. Oproti barevnému Západu byly naše osmdesátky velmi šedé. Navíc pandemie výrazně změnila náhled generace Z na práci.
„Prosazují nové normy na pracovišti a vyhýbají se všemu, co zavedli mileniálové. Mladí dvacátníci požadují po svém šéfovi mental health days, jakmile splní své denní úkoly, věnují práci méně pozornosti a určují si vlastní hodiny,“ popsala pro server Insider situaci Emma Goldbergová.
Autor: Lenka Hrušková