;

Prognózy pro rok 2020, které vůbec, ale vůbec nevyšly

06. 01. 2020

Prognózy pro rok 2020, které vůbec, ale vůbec nevyšly

Většina předpovědí budoucnosti je chybná a často i naprosto mimo. Jak by podle prognostiků, vědců, novinářů, spisovatelů a umělců měl vypadat rok 2020, ale nevypadá?

Foto: Shutterstock

Veškerý úklid se vyřeší hadicí

Waldemar Kaempffert od 20. do 50. let 20. století působil jako redaktor vědecké rubriky v deníku New York Times a intenzivně se zabýval tím, jak bude svět vypadat v budoucnosti. V roce 1950 ve svém článku v časopise Popular Mechanics předpověděl, že v 21. století se bude doma uklízet výhradně tak, že vezmete hadici, pustíte kohoutek s vodou a všechno spláchnete. Nábytek a veškeré další vybavení domácnosti by podle autora totiž mělo být vyrobeno výhradně z omyvatelných plastů. „Poté, co voda odteče do kanálku v podlaze uprostřed místnosti (který poté zakryjete syntetickým kobercem)“, stačí prý „pustit větrák s horkým vzduchem“, který všechno vysuší. A když je něco přece méně odolné a nejde to vyčistit proudem vody, například prádlo? Řešení je snadné – prostě ho hodíte do domácí spalovny a je to!

Foto: Shutterstock

Už nejíme – živiny nám dodávají nanoboti

Futurolog Ray Kurzweil opakovaně hlásal, že v roce 2020 bude na ústupu konzumace potravy jako taková. V knize Fantastic Voyage (ano, titul si vypůjčil z legendárního sci-fi filmu z roku 1966) v roce 2004 psal: Miliardy nanobotů v trávicím ústrojí a v krevním řečišti by mohly po těle inteligentně distribuovat živiny, které potřebujeme.“ Běžná jídla, jako například steak či hranolky, se prý stanou minulostí.

Jedna temná gastronomická předpověď se však naplňuje: v roce 1913 vyšel v New York Times článek předsedy Amerického sdružení balíren masa nazvaný Hrozí nám vegetariánství. V „neutěšené budoucnosti“ v 21. století prý Američané přestanou jíst maso a budou se živit jen „rýží a zeleninou“. Tento „děsivý osud“ lze prý odvrátit jenom tehdy, bude-li se americkým zemědělcům vytrvale vštěpovat, že musejí chovat víc dobytka.

Foto: justwatch.com

Místo lidí boxují roboti

Ve filmu Real Steel z roku 2011 s Hughem Jackmanem místo lidských bojovníků v ringu boxují mohutní roboti, zatímco lidé je ovládají zpoza provazů. A ano, děj filmu se odehrává právě v roce 2020! Roboti ve skutečnosti částečně v ringu již figurují: v roce 2017 se utkali americký a japonský robot. Botboxer, první robotický boxovací pytel, byl uveden na trh v roce 2018.

Foto: Koko.org

Auta za nás řídí opice

V roce 1994 globální think-tank RAND Corporation, který významně přispěl k úspěchu kosmického programu i vývoji internetu, uvedl, že v roce 2020 budeme chovat inteligentní zvířata, například opice, které za nás budou vykonávat manuální práci. Píše o tom i Glenn T. Seaborg v knize Scientist Speaks Out. Domácnost, která nebude vlastnit robota, bude mít na úklid a práci na zahradě speciálně vyšlechtěného primáta. A vycvičení primáti dokonce budou umět řídit auto, což dokonce sníží počet dopravních nehod…

Foto: Bill Wright

Turisté létají do vesmíru

„V roce 2020 budou soukromé osoby létat na oběžnou dráhu kolem Měsíce,“ prohlásil Eric Anderson z firmy Space Adventures v roce 2009. Vize Elona Muska Big Falcon Rocket počítala s tím, že vznikne obývaná základna na Měsíci. V letech 2001 začali turisté skutečně létat do vesmíru, na oběžnou dráhu kolem Země, v roce 2009 ale vesmírná turistika ustala a stovky dalších zájemců stále jen čekají. Jak to bude dál, to se teprve uvidí – soukromé společnosti nyní stavějí své vlastní rakety.

Foto: thinglink

Přistaneme na Marsu

Zakladatel firem Tesla a SpaceX Elon Musk prohlásil: „V roce 2020 budou již zcela vážné plány na lidskou výpravu na Mars.“ V roce 1997 vyšel v časopise Wired článek o tom, že v roce 2020 lidé přistanou na Marsu. Podle autorů Petera Schwartze a Petera Leydena to mělo vypadat takto: „Čtyři astronauté přistanou a pošlou videozáznam 11 miliardám pozemšťanů. Tato výprava bude výsledkem společného úsilí prakticky všech států na Zemi.“

Foto: Shutterstock

Budeme jíst bonbóny z triček a kalhotek

V již výše zmíněném článku v časopise Popular Mechanics Waldemar Kaempffert dále předpověděl, že veškeré jídlo se bude na počátku 21. století do domácností dodávat v podobě mražených kostek a „kuchařské umění zůstane jenom vzpomínkou starých lidí“. Pár zatvrzelých konzervativců prý si dále bude vařit, ale většina bude konzumovat předvařené mražené jídlo. Což v naší době polotovarů a instantních jídel zase není tak daleko od pravdy. Na rozdíl od další gastronomické prognózy: předměty z přírodních materiálů, jako například lněné ubrusy nebo hedvábné či bavlněné prádlo, prý bude možné v chemických závodech zpracovávat na výrobu cukrovinek!

Foto: Shutterstock

Budeme se teleportovat

Michael J. O’Farrell, zakladatel The Mobile Institute, jistě dodnes je odborníkem na technologie. Ale i odborníci se dopouštějí omylů. Ve své knize Shift 2020 z roku 2014 předpovídá, že rok 2020 bude úsvitem „éry nanomobility“. A v této éře prý bude možná i telepatie a teleportace, od roku 2040 údajně již zcela běžně.

Foto: Shutterstock

Nikdo nepracuje a všichni jsou bohatí

V roce 1966 časopis Time psal, že 21. století bude hospodářsky úžasná doba pro každého, přinejmenším v Americe. V eseji Futuristé se tvrdilo, že „stroje budou vyrábět tolik, že ve Spojených státech budou všichni bohatí a nebudou muset pracovat“. Průměrná rodina prý vydělá 30–40 tisíc dolarů, což je v dnešní měně kolem 300 000 dolarů, tedy zhruba 6 milionů korun. Bez jakékoli práce!

Foto: Česká televize

Nosíme ponožky na jedno použití a klobouky s anténou

Návrhář Gilbert Rhode v časopise British Vogue v roce 1939 popisoval, jak bude vypadat móda v roce 2020. Prý zmizí knoflíky, límečky i kravaty, a muži se dokonce přestanou holit! V kloboucích a čepicích budou antény pro příjem rádiového signálu. A ponožky prý budou na jedno použití.

Autor: Petr Bílek

Další články