Přes 40 procent zaměstnavatelů žádné propuštění neplánuje a více než 20 procent naopak bude nabírat, hlásí nejnovější průzkum personální agentury Předvýběr.
Zaměstnavatelé v současné situaci neplánují zásadní propouštění. Jen pět procent z nich se v souvislosti se současnou ekonomickou krizí rozhodlo pro snížení počtu zaměstnanců, vyplývá z online průzkumu, který uskutečnila personální agentura Předvýběr mezi stovkou stálých respondentů z řad majitelů a šéfů firem.
„Čtyři z deseti firem propouštění neplánují a pětina dokonce chce nabírat nové zaměstnance,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.
Zaměstnavatelé vnímají signály trhu, že firmy plánují propouštění, neočekávají ale zásadní zvýšení nezaměstnanosti. Ta by měla v příštím roce vyrůst průměrně na 4,6 procenta.
„Nezaměstnanost se v příštím roce zvýší. Neočekávám ale, že by došlo k jejímu razantnímu navýšení. Půjde zejména o profese bez specifických nároků na kvalifikaci,“ míní například Pavel Buryánek, personální ředitel největší české mlékárenské firmy Madeta.
Pokud člověk práci ztratí, neměl by mít problém najít si novou
Zajímavé ale je, že velká část oslovených zaměstnavatelů vnímá na trhu signály, že se firmy chystají více propouštět nebo už propouště začaly. Myslí si to skoro tři čtvrtiny z nich.
Každopádně i kdyby konkrétní zaměstnanec o práci přišel, neměl by mít problém najít si novou. Že nebude složité sehnat si novou práci, hlásí 32 procent firem, dalších 63 procent si myslí, že to bude trochu více složitější než v současnosti.
„Byznysy neovlivněné kovidem a energetickou krizí budou silně nabírat. Byznysy citlivé na energie budou lehce propouštět, ale stále ne významně,“ dodává Štěpánka Zdvořáková, personální ředitelka pobočky švýcarského koncernu Schindler.
Autor: Jiří Böhm