Propustili půlku lidí, teď s tepelnými čerpadly opět míří k miliardě

Foto zdroj: FocusOn
Ekologie 22. 07. 2024

Propustili půlku lidí, teď s tepelnými čerpadly opět míří k miliardě

Digitalizace instalace tepelných čerpadel a fotovoltaiky, expanze do zahraničí a cesta k profitabilitě. To jsou hlavní témata, kterými v současnosti žije společnost Woltair. O aktuální situaci a plánech firmy jsme hovořili s jejím CEO Vítem Javůrkem.

Woltair je startup, který vyvíjí digitální platformu usnadňující a urychlující adopci tepelných čerpadel a dalších energetických zařízení v domácnostech. „V podstatě vyvíjíme software, který spojuje zákazníky a techniky a umožňuje každému z nich projít tím procesem jednoduše, rychle a efektivně,“ vysvětluje Javůrek.

Přestože trh s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou v poslední době mírně zpomalil, Woltair díky své digitální platformě vidí podobný vývoj jako v minulém roce. „Tím, že zjednodušujeme a digitalizujeme celý ten proces, zjednodušujeme ho pro zákazníka i pro technika,“ říká Javůrek.

Digitalizace celého procesu instalace energetických zařízení je klíčovým prvkem strategie Woltairu. „Celý proces instalace tepelného čerpadla je relativně komplikovaný a vyžaduje mnoho kroků. My se snažíme udělat online celou zákaznickou cestu, aby vlastně všechno bylo vyřešitelné mezi člověkem a obrazovkou,“ vysvětluje Javůrek. Cílem je přenést veškerou administrativní práci do softwaru a umožnit technikům soustředit se pouze na samotnou instalaci.

Cesta k profitabilitě a expanze do zahraničí

Woltair v loňském roce dosáhl obratu přes miliardu korun, což představovalo ztrojnásobení oproti předchozímu roku. Letos očekávají podobný výsledek. „Tento rok se budeme dívat na tu miliardu možná malinko zespoda, to ještě uvidíme,“ říká Javůrek.

Společnost se nyní soustředí na dosažení profitability. „V tuto chvíli dosahujeme zisku na úrovni EBITDA v našem provozu v České republice,“ uvádí Javůrek. Na zahraničních trzích firma dosahuje pozitivní jednotkové ekonomiky, což znamená, že každá zakázka generuje zisk. Celková profitabilita skupiny však zatím není cílem, protože firma reinvestuje zisky do dalšího růstu.

Woltair v současnosti působí ve čtyřech zemích – v České republice, Polsku, Německu a Itálii. „Každý trh je trochu specifický, každý trh má trochu jiné parametry ve smyslu komoditních cen, ve smyslu dotačních programů atd.,“ vysvětluje Javůrek. Nejlépe si firma vede v Itálii, kde roste meziměsíčně o 30 %. V Polsku dosahuje zajímavějších marží, ale trh je kulturně odlišný.

Zájem investorů a plány do budoucna

Přestože venture kapitálové trhy jsou volatilní, Woltair stále pociťuje velký zájem ze strany investorů. „Já vlastně pořád vnímám velký zájem z toho širšího kapitálového trhu. Každý týden máme několik hovorů s fondy různě po světě, které se o Woltair a celý sektor zajímají,“ říká Javůrek.

Důvodem zájmu je podle Javůrka to, že Woltair působí v sektoru čisté energetiky. „Fondy vidí, že nějaká energetická tranzice je před námi, že dekarbonizační cesta bude vyžadovat výraznou adopci tepelných čerpadel a instalace fotovoltaických elektráren,“ vysvětluje.

Woltair je otevřený dalším investicím, ale nemá stanovený konkrétní termín pro další investiční kolo. „Fundraising nikdy nekončí, respektive je to taková neustálá aktivita,“ říká Javůrek.

Další jednorožec?

Co se týče dalších plánů, Woltair se chce soustředit na expanzi do dalších regionů v zemích, kde už působí. „Naše další přirozená expanze bude v podstatě v těchto zemích dál pronikat těmi trhy,“ říká Javůrek. Firma zvažuje i možnost vstupu na americký trh, ale to je podmíněno úspěšnou replikací modelu v západní Evropě.

Woltair vidí svůj potenciál v kontextu celkového růstu trhu s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou. „Ten trh do nějakého roku 2030 jenom v Evropě by měl představovat 900 miliard eur, co se týče objemu instalovaných tepelných čerpadel,“ uvádí Javůrek. To je podle něj atraktivní příběh pro investory a cíl, za kterým Woltair jde.

Javůrek nevylučuje ani možnost, že by se Woltair v budoucnu mohl stát tzv. jednorožcem, tedy startupem s valuací přes miliardu dolarů. „Určitě,“ odpovídá na otázku, zda je to možné.

Celý rozhovor si můžete pustit jako podcast nebo video. V nich se navíc dozvíte:

  • Detaily o nedávném propouštění ve Woltairu a důvody této restrukturalizace
  • Vztahy s bývalým CEO Honzou Hanušem
  • Specifika jednotlivých zahraničních trhů, na kterých Woltair působí
  • Jak konkrétně funguje digitalizace procesu instalace tepelných čerpadel a fotovoltaiky
  • Vize Woltairu pro budoucnost energetické transformace a dekarbonizace

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory