Navzdory všem turbulencím má česká ekonomika jednu konstantu – nízkou míru nezaměstnanosti. Ta v dubnu podle dat Úřadu práce opět poklesla o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta. Nezaměstnanost klesala již v březnu na 3,7 procenta, předtím osm měsíců v řadě rostla nebo stagnovala, říká Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Na dalším snížení počtu nezaměstnaných se podílí každoroční sezónní výkyv související s jarními pracemi, které zvyšují poptávku pro pracovnících v zemědělství, lesnictví či stavebnictví. O tom, že nezaměstnanost v ČR je na velmi nízké úrovni svědčí i to, že je nejnižší ze všech zemí EU.
Nízká nezaměstnanost však není jednoznačně pozitivní zpráva – chronický nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců je pro české firmy dlouhodobý problém. Ani v recesi, kdy by se dalo čekat větší propouštění, si firmy nemohly dovolit přijít o zaměstnance. Přitom v březnu průmyslová produkce ve většině odvětví s výjimkou výroby automobilů klesala.
České firmy totiž pálí nedostatek zakázek a v březnu poprvé od podzimu roku 2021 hodnota nových zakázek klesla v meziročním srovnání. Navíc nízká nezaměstnanost v kombinaci s vysokou mírou inflace vyvolává tlak na zvyšování mezd a tím i na udržení si konkurenceschopnosti firem.
Na druhou stranu klesající nezaměstnanost se projevuje ve větším optimismu českých domácností, když se v březnu indikátor důvěry spotřebitelů v ekonomiku zvýšil o 5,8 bodu na hodnotu 92,9. A domácí poptávka je pro českou ekonomiku klíčová z pohledu budoucího růstu.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.