Spoluzakladatelé společnosti Robinhood Vlad Tenev a Baiju Bhatt už podle výpočtů časopisu Forbes nepatří mezi dolarové miliardáře. Akcie jejich aplikace pro obchodování s akciemi v posledních měsících stále klesají a od loňského vstupu společnosti na burzu ztratily více než polovinu své hodnoty.
Robinhood vstoupil na burzu za velkých fanfár v červenci 2021 s oceněním 32 miliard dolarů (bezmála 700 miliard korun). Zatímco akcie v první den obchodování uzavřely s 8procentním poklesem oproti ceně při IPO ve výši 38 dolarů (přes 800 korun) za akcii, veřejná nabídka akcií společnosti Robinhood vydělala jejím dvěma zakladatelům balík a zvýšila jejich čisté jmění na více než 2 miliardy dolarů každému (více než 43 miliard korun).
Robinhood má sice velký počet zákazníků, ale těch nezkušených…
Podle výpočtů časopisu Forbes se dvojice poprvé stala miliardáři v září 2020 poté, co soukromé kolo financování ocenilo Robinhood na 11,7 miliardy dolarů (přes 250 miliard korun). Společnost přesto disponuje velkým počtem uživatelských účtů, kterých je celkem 22,4 milionu.
Podle Petra Lajska, analytika společnosti Colosseum, ale aktuální výprodeje na trzích příliš nepřejí nezkušeným traderům, kteří tvoří nadpoloviční podíl účtů v Robinhood – z celkového počtu aktivních účtů je více než polovina prvním účtem daného investora.
„Akcie Robinhood jsou jedny z těch, které doplatily na současné výprodeje technologických titulů nejvíce. Od začátku roku odepsaly téměř třetinu hodnoty. Ve srovnání s historickým maximem dokonce kolem 85 procent tržní kapitalizace,“ informuje Petr Lajsek.
Důležité datum bude čtvrtek 27. ledna, kdy Robinhood oznámí výsledky za čtvrté čtvrtletí a za celý rok. Společnost doufá, že se jí bude dařit lépe než v minulém čtvrtletí, kdy se akcie propadly o 10 procent poté, co zisk za třetí čtvrtletí výrazně překonal očekávání.
V poslední zprávě o výsledcích společnosti Robinhood klesly příjmy z 565 milionů dolarů (12,2 miliardy korun) ve druhém čtvrtletí na 365 milionů dolarů (7,9 miliardy korun), z velké části kvůli prudkému poklesu příjmů z obchodování s kryptoměnami na platformě Robinhood.
Pokles lze očekávat i do budoucna
Po hitovém začátku roku 2021 – kdy divoká rallye na meme akciích, jako je GameStop, a kryptoměnách, jako je Dogecoin, pomohla nastartovat masivní růst Robinhoodu – se obchodní aktivita společnosti podstatně uklidnila. Společnost v říjnu varovala, že nižší maloobchodní obchodní aktivita „může přetrvávat“ a negativně ovlivnit zisk za čtvrté čtvrtletí.
„Mnoho z drobných investorů se pravděpodobně s aktuálním poklesem kryptoměn a akcií spálilo, což je odradí od dalšího obchodování na této platformě. Pro platformu to pak znamená nižší očekávané tržby do budoucna – což se projevuje i na výprodejích na samotné akcii Robinhoodu, která je od svého srpnového maxima níže o více než 80 procent. Zároveň ani výhled není příliš optimistický s ohledem na to, že dojde také ke snížení obchodní aktivity na platformě,“ říká Anna Píchová, vedoucí analytického oddělení společnosti Cyrrus.
„Akcie Robinhood aktuálně jako “buy” označit nemůžeme. Investoři zde mohou očekávat další volatilitu a nákup této akcie by tak byl hodně spekulativní. Současná nízká kapitalizace však může působit zajímavě pro případné převzetí ze strany některých z amerických bank. Pro ty může akvizice Robinhood dávat smysl vzhledem k široké základně klientů a dat o obchodování,“ dodal Petr Lajsek.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.