Jako první hasičská jednotka v USA vůbec si v Los Angeles pořídili robota přímo do centra akce, který jim bude vydatným pomocníkem. Situace, kdy uvnitř hořící budovy jde doslova o krk, jsou tu opravdu časté.
Náčelník LA hasičů Ralph Terrazas prý začal uvažovat o angažování umělého pomocníka při sledování zpravodajství z hašení katedrály Notre Dame v Paříži. V momentě, kdy hrozilo zhroucení střechy a zasahující požárníci museli opustit budovu, vydal se do ní neohroženě robot přezdívaný Colossus.
Ztráty na životech i hmotné škody, kterým robotický hasič v Paříží pomohl zabránit, daly Terrazasovi ten správný impuls, jak se svěřil agentuře AP: „Připomnělo mi to, že i my tady v Los Angeles se musíme vypořádávat s velkými požáry. Jeden takový jsme měli i to ráno v centru města.“
Robot označovaný jako RS3 (zkratka od Robot Solution 3) připomíná trochu zmenšený, žlutý tank. Pohybuje se po kolových pásech, na kterých se dostane do těch nejnepřístupnějších míst, a dokáže při tom vychrlit neuvěřitelných 9000 litrů za minutu.
Ovládání RS3 vypadá trochu jako herní terminál. Příkazy mu uděluje operátor prostřednictvím ovladače připevněného k pasu. Při prezentaci pořádané LA požárníky předvedl robot jak ukázku hašení, tak překonávání náročného terénu.
Urychlí zásah i ušetří vodu
Operátor může RS3 udělovat příkazy až na vzdálenost cca 400 metrů. Robot dokáže nejen proniknout do bortícího se domu, a přitom ještě navíc uvolní cestu pro pozdější zásah hasičů. Dokonce by měl být schopný i vyprostit koně uvízlého v terénní prohlubni.
Doposud bylo při takovém zákroku nutné volat helikoptéru, aby koně přenesla na bezpečné místo. RS3 díky síle, kterou disponuje, a výjimečným schopnostem při překonávání překážek dokáže jednoduše zvíře z pasti vyvést.
Samozřejmě že ale hlavní náplní práce robota RS3 u losangelského požárního sboru bude hašení požárů. „Občas nás intenzita ohně přinutí stáhnout hasiče zpět, protože hrozí zhroucení budovy,“ vysvětluje Terrazas, při kterých situacích najde nejčastěji uplatnění.
Hašení vně budovy je sice také účinné, ale trvá déle a spotřebuje se při něm mnohem více vody. S pomocí robotického hasiče se mohou zásahy požárníků zkrátit, ušetří se drahocenná voda, ale především se zajistí větší bezpečí členům požárních sborů.
Autor: Petr Pláteník