Vědci na Harvardu vyvinuli robotickou paži připomínající chapadlo chobotnice. Je pružná, má přísavky a dokáže uchopit a přenášet nejrůznější předměty, od vajíček přes mobilní telefony až po velké gymnastické míče.
Na chobotnici jsou kromě dalších skvělých věcí asi nejlepší chapadla. V nich mají chobotnice tři čtvrtiny neuronů, takže vlastně každé chapadlo myslí samostatně. Dokážou rozvazoval uzly, otevírat láhve s dětskou pojistkou a obmotat oběť jakéhokoli tvaru a velikosti. Stovky přísavek na chapadlech se umí přilnout i k drsnému povrchu. Představte si robota, který by toto dokázal.
Výzkumníci z fakulty strojírenství Johna A. Paulsona Harvardovy univerzity a čínské univerzity Beihang vyvinuli robotickou paži, která dokáže uchopovat a přenášet celou řadu předmětů.
„Většina předchozího výzkumu v oblasti robotů inspirovaných chobotnicemi se zaměřovala buď na napodobování přísavek, nebo na pohyb chapadla, nikdy však na obojí,“ řekl August Domel z Harvardu. „Náš výzkum je první, který kvantifikuje zužování chapadel a zaměřuje se na společnou funkci ohýbání a přisátí. Přísavky mají schopnost zachytit celou řadu předmětů, které by jinak vyžadovaly více uchopovacích ramen.“ Dále se tým zabýval strukturou přísavek.
„Napodobili jsme strukturu a rozložení přísavek,“ uvedl Zhexin Xie, doktorand na univerzitě Beihang. „I když je náš výtvor mnohem jednodušší než biologický originál, přesto tyto přísavky dokážou přilnout k jakémukoli předmětu.“
Chapadlo se ovládá dvěma ventily. Jeden obstarává tlak pro ohnutí chapadla a druhý aktivaci přísavek. Změnou tlaku a podtlaku se chapadlo dokáže přichytit k jakémukoli předmětu, obemknout se kolem něj, přenést jej a pak pustit. Testy probíhaly na nejrůznějších objektech, jako jsou šálky, vajíčka, archy igelitu, a dokonce živí krabi.
Autor: Petr Bílek