Pomocí UV záření dokáže do 2 minut zlikvidovat viry na povrchu věcí. V San Antoniu v Texasu nyní s pomocí tohoto robota dezinfikují prostory v letištní hale.
Svátek Díkuvzdání znamenal každoročně velkou zátěž (i příjem) pro americké aerolinky. Zástupy lidí se řadily do front před odbavovacími místy a vměstnávaly do letadel. Letos bylo kvůli koronaviru vše jinak.
Vedle zajištění co nejlepší ochrany cestujících je teď přednostním zájmem provozovatelů letecké dopravy navrátit důvěru lidí v tento způsob přepravy. K tomu může podle informací webu Washington Post pomoct i robot LightStrike, ničící bakterie na povrchových plochách.
„Když se objeví něco jako SARS-CoV-2, instituce jako hotely, letecké společnosti a profesionální sportovní týmy začnou hledat způsoby, jak to ničit,“ vysvětluje ředitel firmy Xenex Morris Miller, k čemu je jejich výrobek určen.
LightStrike je vlastně high-tech vozík vydávající silné záblesky UV záření. Ve vzdálenosti do 2 metrů ničí viry na povrchových plochách. Využívá k tomu už desetiletí známou skutečnost, že tento typ záření chemicky proměňuje genetický materiál viru, a tak ho zahubí.
Xenex doporučuje provozovatelům zařízení, aby robota nechali vždy aspoň 2 minuty ozařovat nejvíce frekventované plochy. Zvýší tím efektivitu procesu. Tyto prostory jsou pak ihned k dispozici pro užívání, bez nutnosti nějaké dalšího ošetření.
Bohužel procedura jako taková není bezpečná pro lidi, a tak robota není možné využívat k likvidaci mikroorganismů na oblečení. I z toho důvodu je LightStrike vybaven pohybovým senzorem, který zaručí, že se automaticky vypne, přiblíží-li se k němu člověk na určitou vzdálenost.
Navzdory tomu, že hrozba přenosu koronaviru dotykem byla vyhodnocena jako méně závažná, vzrostl i tak obrat Xenexu v posledních měsících na 600 %. Většina nově vyrobených robotů zamířila do zdravotnických zařízení, ale vedle letišť našly uplatnění také v hotelech, na sportovištích nebo policejních stanicích.
Autor: Petr Pláteník