Potrubí vedoucí ropu, zemní plyn či třeba vodu tvoří rozsáhlou síť, jejíž spravování si vyžaduje obzvlášť pečlivou údržbu, v opačném případě totiž může dojít až ke ztrátám na životech. Řešení nabízí větší nasazení inspekčních a opravářských robotů.
Podle statistiky uveřejněné na serveru Huffington Post došlo v průběhu dvacetiletého období v souvislosti s poruchami potrubní infrastruktury jen v USA k 534 úmrtím, 2 400 zraněním a škodám v celkové výši 7,5 miliardy dolarů. Ze závěrů studie zmiňované v článku vyplývá, že na rozsáhlé sítí potrubí došlo k nehodě průměrně každých 30 hodin.
Velkou výhodou robotů je samozřejmě jejich menší velikost uzpůsobovaná potřebám a automatizovaný provoz. Lapidárně řečeno: dostanou se i do hůře dostupných míst a mohou být nasazeni ve větším počtu k inspekční činnost, aniž by člověk musel kontrolovat a řídit jejich každý krok. Celkový trh s inspekčními roboty pro potrubí by i proto podle odhadů měl během 3 let narůst až na 2 miliardy dolarů z dosavadních 600 milionů.
Poptávka poroste
„Potrubní síť je vystavena problémům s korozí, stárnutím materiálu, prasklinami a dalšími jinými typy poškození…,“ píše se ve zprávě společnosti Zion Market Research. „Tím, jak poptávka po ropě a zemním plynu celosvětově roste, dá se očekávat, že se v blízké budoucnosti ještě navýší délka potrubní sítě a tím i oblíbenost potrubních inspekčních robotů na trhu.“
Jedna věc je identifikace problému a druhá jeho co nejrychlejší řešení – to totiž může být při manipulaci se vznětlivými surovinami jako ropa a zemní plyn záležitost života a smrti. A tak zatímco nasazování potrubních inspekčních robotů se stává celkem běžnou praxí, funkční opravářští roboti jsou zatím spíše hudbou budoucnosti. Na zajímavém řešení pracují z pověření vlády vědci a výzkumníci ve Velké Británii.
Hmyzí robot opravář
Šest univerzit bylo osloveno se zadáním vyvinout mechanické hmyzu podobné roboty, kteří by automaticky opravovali rozsáhlou podzemní síť. Ve vládní tiskové zprávě doslova stojí, že cílem je vytvořit jeden centimetr velké roboty, kteří by prolézali, plavali a pravděpodobně i prolétávali kanalizačním potrubím. Jak praktické.
Autor: Petr Pláteník