;

Robotičtí delfíni by se mohli stát novou atrakcí mořských světů a tematických parků

Články 22. 10. 2020

Robotičtí delfíni by se mohli stát novou atrakcí mořských světů a tematických parků

Delfíni předvádějící různé kejkle před zraky diváků pořád táhnou, jak aspoň napovídá vysoké číslo mořských show všude po světě. Na druhou stranu roste ale počet lidí, kteří si radši odpustí návštěvu takového programu. Vadí jim totiž pohled na zvířata držená v zajetí. Roboti ovšem, to je jiná…

Vytvořili umělá mořská stvoření pro hollywoodské velkofilmy jako Zachraňte Willyho nebo Útok z hlubin. Teď se americká firma Edge Innovations chystá vyrábět ultrarealistické robotické delfíny v životní velikosti.

Jeden přijde na zhruba 70 až 115 milionů korun. Ambice tvůrců se přitom podle webu Independent neomezují jen na vystoupení před diváky mořských show. Vrcholný produkt robotiky by se mohl objevovat i ve filmech. Nebo se stane hlavní atrakcí v parku, kde by lidé spolu s robotickými delfíny mohli plavat mezi animatronickými ztvárněními žraloků a pravěkých ještěrů jako z Jurského parku.

V zajetí je nyní chováno zhruba 3000 delfínů, kteří provozovatelům takových zařízení vynášejí miliardy dolarů. Lidé tedy evidentně mají delfíny rádi a chtějí se o nich dozvědět něco víc,“ je si vědomý hodnoty mořských savců Walt Conti, zakladatel a generální ředitel Edge Innovations.

Sesamová ulice pod vodou

V centrále firmy v kalifornském Haywardu už provozují animatronického delfína. Na délku má 2,5 metru, váží 250 kg a na povrchu je potažený lékařským silikonem. Využívá se v rámci programu provozovaného spolu s organizací People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), který je zaměřený na vzdělávání dětí.

Snažíme se dělat něco jako ‚Sesamovou ulici pod vodou‘,“ vysvětluje Roger Holzberg, kreativní ředitel animatronického programu v Edge Innovations. „Generace dětí se zde pro ně netušeným způsobem učí, co vše to obnáší být člověkem. A přesně to je náš vysněný cíl u tohoto programu.“

Aktivistka PETA Katherine Sullivan jej doplňuje: „Mohlo by to učinit konec krutému „plavání s delfíny“, kvůli kterému jsou mladí delfíni za traumatických podmínek unášeni od svých matek a z jejich oceánského domova, často nelegálně.“

Autor: Petr Pláteník

Další články