;

Robotičtí psi v akci na bojišti? Americká armáda je minulý týden odzkoušela během rozsáhlého cvičení

Články 11. 09. 2020

Robotičtí psi v akci na bojišti? Americká armáda je minulý týden odzkoušela během rozsáhlého cvičení

Ve válkách budoucnosti budou kromě munice mířit z jedné strany bojiště na druhou i salvy informací, které lidský potenciál už nebude zvládat pojmout. Mimo jiné i proto si armády vyvíjí robotické pomocníky.

Elektroničtí psi jsou jen jednou ze součástí sofistikované soustavy, kterou americká armáda označuje termínem Advanced Battle Management System (Pokročilý systém vedení boje, ABMS). Ta využívá umělou inteligenci a rychlou analýzu dat k zachycení a odvrácení hrozeb směřujících na území USA.

Během cvičení v Mohavské poušti, jak informovala americká televize CNN, byli robotičtí psi použiti při akci simulující ohrožení letiště na americkém území. Z přistávajícího dopravního stroje C-130 nejdříve vyskákali psí průzkumníci, aby prostřednictvím kamer a citlivých senzorů posbírali co nejvíce informací o přilehlém prostoru.

Psi nám obrazem přiblížili, jak vypadá nejbližší okolí, zatímco my jsme se mohli držet v obranné pozici u letadla,“ popisuje, co se dělo přímo na cvičném bojišti, nadrotmistr Lee Boston, člen zásahové jednotky amerického letectva přezdívané Devil Raiders.

V jakémkoli terénu

Modely robotů použité konkrétně při tomto cvičení jsou označovány jako Vision 60 UGVs a vyvíjí je filadelfská společnost Ghost Robotics. Zaměřují se v ní především na schopnost robotických psů operovat v jakémkoli terénu nebo prostředí a jejich potenciál nést co nejširší spektrum senzorů a vysílačů.

Základním principem designu našich robotů pohybujících se po nohou je nižší mechanická komplexnost v porovnání s jinými takovými roboty, a dokonce i tradičními bezpilotními pozemními vozidly na kolových pásech,“ dočteme se na internetových stránkách firmy.

Robotičtí psi v akci. Zdroj: U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Cory D. Payne

Omezením komplexnosti dosahujeme u nich vyšší trvanlivosti, agilnosti a odolnosti,“ píše se dále na webu Ghost Robotics. Ale průzkumem a shromažďováním dat to ani zdaleka nekončí, v plánech americké armády se roboti mohou stát součástí něčeho, co oni interně nazývají „řetězec zabíjení“.

Snažíme se zjistit, jak za pomocí ABMS propojit senzory se střelci na bojových pozicích, v co největší rychlosti a třeba i pod přímým ohrožením. Další rozvoj těchto konceptů a schopností je v informační době nezbytný pro vítězství v boji,“ zhodnotil význam robotických technologií generál John Raymond, velitel vesmírných sil americké armády.

Autor: Petr Pláteník

Další články