Ropa a zemní plyn budou i v příštích desetiletích hlavními zdroji energie v důsledku opožďující se energetické transformace, uvedli velcí hráči v oboru. Podle některých ale po roce 2040 půjde poptávka rychle dolů, píše server OGV Energy.
„Energetická transformace bude trvat mnohem déle, bude stát mnohem více peněz a bude potřebovat nové technologie, které dnes ještě neexistují,“ řekl podle OGV Energy John Hess, generální ředitel americké ropné společnosti Hess Corporation na konferenci Energy Asia, která se konala v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru.
Investice do čisté energie jsou 1,7 bilionu dolarů, potřeba jsou 4 biliony
Podle Hesse je potřeba, aby svět do čisté energie investoval 4 biliony dolarů ročně (více než 85 bilionů korun), což se nyní neděje. Podle Mezinárodní agentury pro energii se celosvětové investice v roce 2023 zvýší na 1,7 bilionu dolarů (přes 36 bilionů korun).
Hess uvedl, že ropa a zemní plyn jsou klíčem ke konkurenceschopnosti světové ekonomiky a také k cenově dostupné a bezpečné energetické transformaci.
Trh s ropou bude v druhé polovině roku konstruktivnější a těžba se v roce 2027 zvýší na 1,2 milionu barelů denně, předpověděl. Poznamenal, že největší výzvou, s níž se svět potýká, jsou nedostatečné investice do tohoto odvětví.
„Svět se potýká se strukturálním deficitem v oblasti dodávek energie, ropy a plynu, čisté energie,“ informoval Hess.
Stejně tak generální tajemník OPEC předpověděl, že celosvětová poptávka po ropě vzroste do roku 2045 na 110 milionů barelů denně. „Tento růst je důsledkem rychlé urbanizace v příštích několika letech,“ uvedl Haitham Al-Ghais.
Poptávka po ropě a plynu bude hlavně v Asii
Společnost ExxonMobil očekává, že ropa zůstane největším primárním zdrojem energie ještě nejméně dvě desetiletí vzhledem k jejímu zásadnímu postavení v komerční dopravě a chemickém průmyslu.
Poptávku po ropě a zemním plynu bude i nadále stimulovat Asie, neboť růst v tomto regionu by měl do konce roku předstihnout růst v USA a Evropě.
„Právě v tomto regionu bude poptávka po energiích růst, a to podstatně,“ míní místopředseda představenstva společnosti S&P Global Dan Yergin. Uvedl, že jen počet obyvatel jihovýchodní Asie je o 50 % vyšší než počet obyvatel Evropské unie.
Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se očekává, že největší nárůst poptávky po energii ze všech zemí bude z Indie. Poptávka v nejlidnatější zemi světa by se mohla do roku 2025 zvýšit o více než 3 %.
Saúdskoarabský státní ropný gigant Aramco rovněž sází na naději, že Čína a Indie budou hnacím motorem růstu poptávky po ropě o více než 2 miliony barelů denně, a to přinejmenším do konce letošního roku.
Poptávka po ropě začne klesat po roce 2040
Společnost Vitol, která obchoduje s komoditami, předpovídá, že poptávka po ropě dosáhne vrcholu v roce 2030, tedy o dva roky později, než předpovídá IEA.
„Podle nás dosáhne vrcholu kolem roku 2030 a postupně bude klesat až do roku 2040. Poté dojde k rychlému snížení poptávky, jakmile nastoupí vozový park elektromobilů a přechod na novou energetiku,“ řekl generální ředitel společnosti Vitol Russell Hardy.
Zatímco na příštích několik měsíců má odvětví dobré vyhlídky, pokračující těžba ropy v Rusku a slábnoucí růst v Číně komplikují předpovědi, kam se budou ceny ubírat.
„Nabídka je poněkud přehnaná, zejména v Rusku, kde se očekávalo, že dojde ke snížení produkce v důsledku potíží s dodávkami ropy na trh kvůli sankcím,“ vysvětlil Hardy.
„Kvůli současné celosvětové hospodářské krizi se čínské oživení trochu zadrhává,“ pokračoval a poukázal na to, že čínská poptávka po ropě není tak silná, jak se očekávalo.
Poznamenal, že v Evropě a USA je dnes poptávka o jeden a půl milionu barelů denně nižší než v roce 2019, protože v Evropě a Asii je více spotřebitelů tlačeno k obnovitelným zdrojům.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.