Celosvětová poptávka po elektřině se podle nejnovější zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) zvýší během následujících tří let o 29 281 terawatthodin (TWh), což je dvojnásobek současné spotřeby Japonska. Zároveň by se měla zvýšit produkce elektřiny ze zelených zdrojů, a to do té míry, že emisní dopady vyšší spotřeby energie budou minimální.
Podle nejnovější prognózy IEA se během následnících tří let zvýší globální podíl větrné a solární energie na výrobě elektřiny o šest procentních bodů a dosáhne třiceti pěti procent. Zároveň se v celosvětovém měřítku zvětší množství elektřiny vyprodukované z jaderných zdrojů.
„Obnovitelné zdroje a jaderná energie rostou dostatečně rychle na to, aby pokryly téměř celý nárůst poptávky po elektřině, což naznačuje, že se blížíme bodu zvratu v oblasti emisí v energetickém sektoru,“ uvedl ředitel IEA Faith Birol.
Obnovitelné zdroje přibydou v Asii, jaderné reaktory na Blízkém východě
Největší přírůstky energie z obnovitelných zdrojů se očekávají v asijsko-pacifickém regionu, s průměrným ročním tempem růstu 11,6 %, dále v Evropě (9,4 %) a v Americe (5 %).
Dodávky jaderné energie se do roku 2025 zvyšují v průměru o 3,6 % ročně, přičemž největší roční nárůst je zaznamenán na Blízkém východě (24,5 %, z 26 na 50 TWh), dále v Asii a Tichomoří (6,6 % ročně) a v Evropě (4,2 % ročně).
Plynové elektrárny budou v Evropě vyrábět méně, na Blízkém východě více
IEA předpokládá, že evropská výroba z plynových elektráren klesne do roku 2025 z 822 TWh, zaznamenaných v roce 2022, na 581 TWh, což představuje pokles o celou třetinu. Díky tomu se sníží emise o 1 023 milionů tun (Mt) CO2 na 763 Mt CO2, což představuje pokles o přibližně deset procent ročně.
Oproti tomu výroba plynu na Blízkém východě vzroste o víc než deset procent, a to ze současných 973 TWh na 1 094 TWh v roce 2025. Na druhou stranu však v regionu klesne podíl uhelné energetiky, a proto se celkové množství vyprodukovaného CO2 sníží i zde.
Čína
Největším otazníkem a zároveň rozhodující ručičkou na barometru znečištění zůstává Čína, o níž se experti neradi vyjadřují. Země rudého draka je největším zdrojem dodatečné poptávky po energiích a zároveň největším stavitelem jak uhelných, tak zelených zdrojů energie. Po skončení uzavírky kvůli nulové toleranci nemoci covid-19 se stavba elektráren velmi pravděpodobně opět rozjede ve velkém a obrovská čínská dynamika může celosvětová čísla výrazně ovlivnit.
Autor: Alena Burešová