;

ROZHOVOR: Digitalizace Česka je na dobré cestě

27. 12. 2020

ROZHOVOR: Digitalizace Česka je na dobré cestě

Pandemie nás donutila přejít do digitální sféry, ať už se bavíme o komunikaci, vzájemné spolupráci či prezenci na pracovišti. V rámci koronaviru se i české společnosti naučily, že cesta k digitalizaci není tak náročná a za tento rok jsme stihli to, co by normálně zabralo dekádu, tvrdí Tomáš Froněk ze společnosti Siemens. 

Jak postupovat při digitalizaci podniku?

Stěžejním bodem digitalizace vlastního podniku je důkladná příprava. Společnost si v první řadě musí uvědomit, kde by změna měla největší přidanou hodnotu, musí znát svou strategii a vědět, co chce nabídnout svým zákazníkům. Důležité je nad digitalizací přemýšlet jako o celku a neobracet se za prozatímním řešením.

„Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že konsolidovaná strategie je velmi důležitá. Podniky by se za každou cenu měly vyhnout „záplatovým“ řešením, tedy že si koupí jednoho robota, někam dají obrazovku či si zařídí software jen pro jeden z úkonů. Digitalizovaná řešení jsou dělaná společnostem na míru a jsou v tomto ohledu netradiční. Důležité proto je, abychom měli všechny procesy řádně integrovány,“ doplňuje Tomáš Froněk, factory automation specialist ze společnosti Siemens.

Digitalizace vs. robotizace

I když spolu obory nutně nemusejí souviset, oba procesy mají jednoznačný cíl modernizace stávajících procesů firem. Zatímco digitalizaci vlastního podniku můžeme provést napříč všemi průmyslovými segmenty, ba i službami, robotizaci spíše využijí hráči z výrobního průmyslu či logistiky. Jediným oborem, kde by digitalizace nenašla smysluplného využití je kreativa v rámci hudbebního či filmového průmyslu, dirigentův sluch a oko režiséra je zatím nenahraditelné.

„Siemens nemá vlastní roboty, spolupracujeme se společnostmi, které je vyrábí, a působíme spíš jako digitalizační článek mezi robotem a výrobní linkou. Jednoduše roboty integrujeme. V současnosti vnímáme největší využití robotů v digitalizačních řešeních hlavně v oboru logistiky, nejčastějšími úkony je pak paletizace či pick & place,“ doplňuje Froněk.

Digitální dvojče v českém zdravotnictví

Z hlediska veřejné správy patří digitalizace zdravotnictví mezi první zmiňovaná odvětví. Využití digitálních technologií lze podle Tomáše Froňka aplikovat trojím způsobem: „V první řadě jde pochopitelně o zdravotnické technologie, jako magnetická rezonance či roentgeny, zde najde využití technologie digitálního dvojčete. Tato technologie umožňuje digitálně duplikovat lékařské úkony a bez následků tak zjistit následky jednotlivých léčeb.”

Druhé využití se týká umělé inteligence, která je schopna za velmi krátký čas zanalyzovat velký objem dat, tím by mohla pomoci doktorům v krocích diagnostiky. V praxi může například upozornit na výkyvy u roentgenových snímků.

“Třetí pilíř digitalizace zdravotnictví řeší farmakologii, zářným příkladem je vývoj covidových vakcín, kde jsme byli schopni paralelizovat v digitálním prostředí chování různých molekul a reakce chemických sloučenin,” uzavírá Tomáš Froněk ze Siemensu.

Autor: Tomáš Vrána

Další rozhovory