Nasazení roje dronů a ochrana naměřených údajů prostřednictvím blockchainu – i tak může vypadat snaha o ochranu nejcennější kapaliny na Zemi.
Tým vývojářů usazených v Petrohradě a Toljatti vytvořil open-source platformu nazvanou Robotics Network. V terénu bude tvořena drony, které za využití zabudovaných senzorů zjišťují chemické složení vody. Především parametry, jako je pH, úroveň kyslíku, teplota a další.
V základu projektu stojí podle webu Robotics and Automation News idea decentralizované sítě, ve které jsou data shromažďována a uchována prostřednictvím technologie distribuované účetní knihy (distributed ledger). Jde vlastně o kombinaci blockchainu a kolektivní inteligence tvořené infrastrukturou z dronů.
Drony nejenže hromadně sbírají údaje, ale zároveň výsledky vzájemné ověřují. Tím se předchází jak nechtěné možnosti spuštění falešného poplachu, tak se získávají podklady pro případný další výzkum.
Získaná data jsou zpracovávána a zabezpečována za využití technologií IPFS a blockchainu Ethereum. První z nich zajišťuje, že informace zůstanou nezměněné, zatímco druhá se postará o uchování údaje o senzoru, který záznam pořídil, a o čase záznamu.
A nejen to, díky elektronické značce každého dronu je možné prostřednictvím blockchainu Ethereum uchovávat také informace o jejich pohybu a lokaci v jakémkoli okamžiku. Tato data nemohou být nijak zfalšována a jsou snadno ověřitelná.
Užití roje dronů umožní pokrývat větší zkoumaná území. Vědci tak získají přehled o obecném stavu konkrétního životního prostředí. Dostanou se nám touto cestou do rukou kupříkladu mnohem detailnější mapy znečištění.
Autor: Petr Pláteník