Vodík je podle automobilky Toyota budoucností pro automobilový průmysl. Může totiž brzy doplnit rostoucí segment hybridů. Hybridní pohon je nyní ideální a ekologickou variantou a hojně jej využívají i flotily sdílených automobilů. Budoucnost pak v carsharingu bude patřit z velké části vodíku, míní experti.
Čtyři pětiny energetických firem plánují investice do vodíkových technologií. Technologie modrého či zeleného vodíku aktivně provozuje 31 procent ropných a plynárenských společností, dodavatelů energie a specialistů na obnovitelné zdroje.
„Vodíkový pohon automobilů je na samém počátku masového rozšíření a má před sebou samozřejmě ještě některé výzvy. Spočívají zejména v oblastech vytvoření dostatečné infrastruktury pro podporu skladování a distribuce. Přesto považujeme vodíkový pohon ze reálnou budoucnost automobilové dopravy, a to nejen té osobní, ale také nákladní a veřejné,“ říká Martin Peleška, ředitel českého zastoupení značek Toyota a Lexus.
Toyota dnes již nabízí sériově vyráběnou Toyotu Mirai, osobní vozidlo s vodíkovým pohonem. Nedávno také představila vodíkový kamion a založila investiční fond Toyota Ventures Climate Fund na podporu inovativních nápadů zaměřených na boj s globálním oteplováním.
„Se zájmem sledujeme vývoj na trhu alternativních pohonů automobilů a snažíme se najít ideální variantu pro blízkou budoucnost. Z toho, co se na trhu reálně nabízí, je vodíkový pohon smysluplným řešením, které může brzy začít velmi dobře fungovat,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime carsharing.
Zdroj: FocusOn
„V současnosti je pro nás ideální hybridní pohon. Pro plně elektrické automobily totiž není dostatek dobíjecích stanic, a pokud chce provozovatel co nejekologičtější řešení a jistotu dojezdu a bezproblémového fungování, pak je hybridní řešení ideální,“ dodává Milan Beutl.
V České republice prodej hybridů v posledním uzavřeném čtvrtletí meziročně vzrostl o 68 procent. Hybridní pohon je již druhým nejprodávanějším, v prodejích předskočil dieselové motory a usadil se hned za benzínem, uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).
S větším využitím vodíku počítá i Národní akční plán čisté mobility, podle něhož by v roce 2030 mělo jezdit na tento pohon až 50 tisíc osobních automobilů a kolem 900 autobusů. Natankování auta vodíkem by brzy mělo trvat do pěti minut.
Autor: Jiří Böhm