Radan Zugar, primář Očního centra Praha, vysvětluje v pořadu Life Science na webu FocusOn, co je šedý zákal a jak dnes probíhá jeho operace. S rostoucím věkem populace přibývá pacientů, kteří se s tímto onemocněním setkávají – i proto patří operace šedého zákalu k nejčastějším chirurgickým zákrokům vůbec. Díky pokrokům v medicíně dnes zákrok probíhá ambulantně, rychle a šetrně. Podle primáře Zugara při správném výběru nitrooční čočky mohou pacienti po operaci získat nejen zpět zrak, ale i způsob vidění, který odpovídá jejich životnímu stylu.
Šedý zákal je onemocnění čočky, při kterém dochází ke ztrátě její průhlednosti. Primární příčinou je věk a stárnutí organismu, kdy se mění struktura čočky a postupně se zakaluje. Existují však i další faktory, které mohou vznik onemocnění urychlit.
„Příčinou mohou být také traumatické změny, tedy úrazy, některá celková onemocnění jako cukrovka nebo endokrinní onemocnění, případně autoimunitní onemocnění. S tím souvisí i léčba těchto chorob, protože některé léky mohou urychlovat snižování průhlednosti čočky, a tím způsobovat šedý zákal,“ vysvětluje primář Zugar.
Operace šedého zákalu – nejčastější chirurgický zákrok
Jedinou účinnou léčbou šedého zákalu je chirurgický zákrok. V současnosti probíhá valná většina operací v lokální anestezii, tedy pomocí znecitlivujících kapek do oka. Pacient tak nemusí být uspán. Na sále stráví pouhých 10-15 minut.
„V současné době je operace šedého zákalu nejčastějším chirurgickým zákrokem na našem těle,“ zdůrazňuje primář Zugar. „Když si vzpomenu na své začátky, kdy se operovalo, tak se v podstatě otevírala polovina rohovky, aby se dala odstranit celá čočka vcelku. Dnes se operuje minimálním vstupem do oka v řádu 2 mm. Jsou samozřejmě nové inovativní technologie, které chrání oko v průběhu samotného zákroku, a samozřejmě nové nitrooční čočky, které poskytují pacientům naprosto luxusní vidění.„
Role umělé nitrooční čočky v oku
Moderní nitrooční čočky jsou vyrobeny ze speciálního hydrofobního materiálu, který dokáže usměrnit světelné paprsky vstupující do oka na sítnici. Tím umožní vytvoření obrazu, který pacient potřebuje vidět.
Proces implantace nitrooční čočky je precizní mikrochirurgický výkon. „Dostaneme se do oka dvoumilimetrovým řezem. Otevřeme přední část naší vlastní lidské čočky, kde vytvoříme otvor. Pomocí ultrazvukové sondy dojde k rozdrcení původní čočky, která se následně odsaje. V oku zůstává pouze zbytek pouzdra, do kterého se tím samým otvorem implantuje složená nitrooční čočka. Ta se teprve uvnitř oka rozvine a zapadne do zbytku původního pouzdra,“ popisuje operaci primář Zugar.
Typy nitroočních čoček a jejich vlastnosti
Na trhu jsou dnes dostupné různé typy nitroočních čoček. Obecně je lze rozdělit do několika kategorií podle jejich funkcí a výhod, které pacientům přinášejí.
„Jsou to čočky, které umožňují vidění na jednu konkrétní vzdálenost. Dále to jsou čočky umožňující vidění na více vzdáleností, ať již délka a střed, případně čočky, které významným způsobem snižují závislost na brýlích na všechny vzdálenosti. V neposlední řadě to jsou čočky, které korigují astigmatismus, tzv. čočky torické,“ vysvětluje primář.
Torické čočky jsou speciálně navrženy pro korekci astigmatismu, který je vadou, jež se může v určité míře vyskytovat prakticky u každého člověka. Při astigmatismu je vidění v určité ose protažené, takže místo bodu člověk vidí protaženou linii. Tyto čočky dokážou obraz správně upravit.
Výběr správné čočky – klíčový faktor úspěchu
Správný výběr nitrooční čočky je zásadním krokem k úspěšné operaci a spokojenosti pacienta. Tento proces začíná důkladným vyšetřením oka a podrobným rozhovorem s pacientem.
„Velmi důležitý je rozhovor s pacientem. V ideálním případě je nutné rozpoznat osobnost pacienta, jeho přání, koníčky a pracovní aktivity. Toto všechno je naprosto důležité pro to, abychom byli schopni vybrat danou čočku, kterou bychom mohli a měli pacientovi nabídnout,“ zdůrazňuje Zugar. „Každý má jiné potřeby na to, jak vidět. Někomu stačí, že vidí doma na televizi, nepotřebuje vidět 100 metrů daleko. Naopak ten, kdo se zabývá myslivostí nebo fotí, potřebuje mít dokonalejší vidění na úkor něčeho jiného.„
Doba rekonvalescence a životnost čočky
Po operaci šedého zákalu následuje relativně krátká doba rekonvalescence. „V období prvních 4-5 týdnů by měl být dodržován určitý šetřící režim. Běžnou kancelářskou činnost a běžnou činnost doma může pacient vykonávat v podstatě ihned po první návštěvě po operaci,“ popisuje primář pooperační období.
Šetřící režim spočívá v tom, že by se pacient neměl pohybovat ve vyloženě prašném prostředí, neměl by se dotýkat očí, neměl by se koupat ve veřejných bazénech a měl by se vyvarovat zvedání těžkých břemen s hlavou v předklonu.
Co se týče životnosti nitrooční čočky, pacient se nemusí obávat její výměny. „Přežije nás,“ říká s nadsázkou Zugar. „Čočka, která se implantuje do oka, je tam v podstatě napořád.„
Neoddalujte operaci
Ačkoliv je to v dnešní době překvapivé, někteří pacienti stále odkládají operaci šedého zákalu, dokud jejich zrak není významně poškozen. Zugar před tímto přístupem varuje.
„I v dnešní době se setkáváme s pacienty, kteří jsou v podstatě slepí na toto onemocnění. Šedý zákal je nejčastější příčinou slepoty celosvětově,“ upozorňuje primář. „V dnešní době už není potřeba čekat na to, až šedý zákal takzvaně uzraje, kdy člověk přestane díky tomu vidět. Čím je čočka zkalenější a tvrdší, tím je větší riziko operačních komplikací a delší doba zrakové rekonvalescence.„
Moderní operace šedého zákalu patří k nejbezpečnějším chirurgickým zákrokům vůbec. Zugar proto pacientům jednoznačně doporučuje neoddalovat operaci.
„Je dobré si uvědomit, že při odstraňování šedého zákalu má pacient jedinečnou možnost si zvolit to, jak po operaci bude vidět, a má velkou šanci odložit brýle natrvalo. To, co se mu třeba v předchozí části života splnit nemohlo, protože musel nosit brýle na dálku, na blízko, na některé vzdálenosti nebo měl astigmatickou vadu. Operací šedého zákalu a správnou volbou nitrooční čočky se všech těchto vad může zbavit a může si užívat pooperační část svého života naprosto v pohodě bez toho, aniž by se musel omezovat nošením brýlí,“ uzavírá primář.
Rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem
Pacienti často zaměňují šedý a zelený zákal, přitom jde o dvě zcela rozdílná oční onemocnění. Zatímco šedý zákal postihuje čočku, zelený zákal (glaukom) je onemocněním zrakového nervu.
„Zelený zákal je onemocnění, při kterém dochází k poškození zrakového nervu. Obecně je to nepoměr mezi tím, jak se nitrooční tekutina v oku tvoří a jak z oka odtéká. Může docházet k hromadění nitrooční tekutiny, tím pádem ke zvyšování nitroočního tlaku uvnitř oka, a tím tlakem mechanicky na zrakový nerv dochází k úbytku nervových vláken a k postupné ztrátě zrakových funkcí,“ vysvětluje.
Na rozdíl od šedého zákalu, který pacient postupně vnímá jako zhoršení zraku, zelený zákal se nazývá „tichým zlodějem zraku“, protože v počátečních fázích ho pacient není schopen rozpoznat. Kromě běžné formy existují i akutní záchvaty zeleného zákalu, které se projevují silnou bolestí oka a poloviny hlavy.
Celý rozhovor si můžete poslechnout jako video nebo podcast:
- Lze šedý zákal nějakým způsobem oddálit?
- Jaké přesné hodnoty astigmatismu se vyskytují v populaci a kdy je nutné jej korigovat?
- Co všechno mi nitroočních čoček dokážou pořešit?
- Jak implantace nitrooční čočky probíhá?
- Co když pacient není s vybranou čočkou spokojen?
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.