Český obranný průmysl zažívá nebývalý rozkvět. Tuzemské zbrojovky skupují zahraniční konkurenty a jejich produkty bodují na trzích nejen v USA. Co stojí za tímto trendem a jaké jsou vyhlídky českých firem v době rostoucího geopolitického napětí? O situaci v obranném průmyslu jsme v pořadu Big Deal hovořili s Milanem Šlapákem, CEO investiční skupiny RSBC, která nedávno koupila rakouského výrobce zbraní Steyr Arms.
Stává se z Česka opět zbrojařská velmoc? ,,Viděno optikou počtu transakcí, ať už proběhnuvších nebo očekávaných, tak ano,“ říká Šlapák. Zároveň ale dodává, že z hlediska celkových tržeb a kapitalizace jsou české firmy stále daleko za giganty z USA či západní Evropy.
,,Tuším, že v České republice je pouze jedna skupina, Czechoslovak Group, která má tržby více než jednu miliardu euro. Ostatní globální hráči jsou ve stovkách miliardách euro nebo dolarů,“ uvádí na příkladu.
V očích Ameriky máme něco extra
Zajímavá jsou čísla exportu z České republiky do zahraničí, kde je jasnou jedničkou Německo, a například USA jsou až na konci první desítky. Když se ale na export podíváme z pohledu přidané hodnoty, v tu chvíli je český export do Ameriky číslo jedna.
„To znamená, že máme úspěšné české firmy, jejichž produkt zákazníci vnímají jako něco extra, něco s vysokou přidanou hodnotu,“ vysvětluje Šlapák. A co to znamená pro českou ekonomiku a pro české firmy?
„Pokud uspějete tímto způsobem, tak máte produkt s vysokou marží. A pokud Američané skutečně poznají vaši vysokou přidanou hodnotu, tak je to vždycky spojeno se zajímavou ziskovostí,“ dodává Šlapák.
Svět se připravuje na konflikt
Přesto je expanze českých zbrojovek pozoruhodná. Co za ní stojí? Podle Šlapáka hraje roli několik faktorů. Tím hlavním je současná geopolitická situace. ,,Celý svět se připravuje na potenciální konflikty. To znamená, že doplňují zásoby, přezbrojují a navyšují stavy. Dokud budou obchodní příležitosti, bude růst trh a investoři uvidí zajímavé návratnosti, tak trend bude pokračovat,‘‚ vysvětluje.
To se podle něj odráží i ve státních tendrech. ,,Například Česká republika řeší bojová vozidla, stíhačky, bojové nebo transportní vrtulníky,“ dodává.
Svou roli hraje i tradice českého zbrojního průmyslu. ,,Tím, že v České republice historicky obranný průmysl byl, tak i univerzity a střední školy produkovaly kvalitní kandidáty, kteří zbrojní průmysl mohli posouvat dál,“ popisuje Šlapák s tím, že důležitá je i podpora státu. ,,Česká vláda jasně deklarovala, že český průmysl je důležitý a že ho chtějí podporovat. K tomu jsou i exportní nástroje podpory typu EGAP nebo Česká exportní banka.“
Náš zbrojařský průmysl už nemá špatnou nálepku
Významným krokem pro RSBC byla i nedávná akvizice rakouského výrobce zbraní Steyr Arms. ,,Pro nás Steyr byl velmi logickou volbou, protože tím se nám rozšíří portfolio o dlouhé palné zbraně. Dostaneme přístup na další trhy, jako je Severní Amerika, kde je i fyzická výroba, takže tím pádem máme výrobu na třech kontinentech – v Jižní Americe, Brazílii, Alabamě, v Severní Americe, Rakousku a Slovinsku,“ popisuje Šlapák strategické důvody akvizice.
Důležitým faktorem při transakci bylo podle Šlapáka i to, že RSBC přistupovala k jednáním velmi zodpovědně a s respektem k místním zvyklostem. ,,Od samého začátku jsme k tomu přistupovali tak, že nejsme nějací šílení nájezdníci z východní Evropy, respektujeme lokální pravidla, hrajeme vždy podle pravidel a respektujeme cizí kulturu,“ vysvětluje strategii firmy.
Češi si oblíbili fondy, výnosy jsou dvouciferné
Fond kvalifikovaných investorů RSBC Defence byl založen před 2 roky. ,,Při založení fondu do něho bylo vloženo aktivum ve Slovinsku – slovinský Arex – a nyní probíhají úkony, aby se do něho vložil i rakouský Steyr. Zaměření fondu je takové, aby se soustředil primárně na aktiva, která se pohybují v oblasti obranného průmyslu. Takový fond v České republice neexistuje a pokud jsme dělali nějaké statistiky, tak ani v Evropě takhle vyhraněný fond není k dispozici,“ uvádí Šlapák. Garantované výnosy fondu jsou okolo 8-9% a 30% podíl z nadvýnosu. ,,O fond je velký zájem,“ říká.
NO GO země
Důležitým tématem v obranném průmyslu je také kontrola exportu a zajištění, aby se produkty nedostaly do nesprávných rukou. ,,Vždy, když děláte transakci s produktem, který je označený k duálnímu použití = pro vojenský, tak pro civilní sektor, anebo vyloženě vojenské použití, tak musíte vědět kdo je koncový uživatel.“
Podle Šlapáka vždy záleží na produktu a zemích. ,,Vždy musíte zkontrolovat sankční seznamy, fyzické osoby a majitele. Někdy může být firma v pořádku ale jejich financující nebo transakční banka může být na seznamu sankcionovaných subjektů,“ dodává. ,,Měli byste mít jistotu, že to nekoupí. Dám příklad policejního ředitelství v Manile a po třech letech zjistíte, že sériová čísla vašich pistolí se objevila někde v Rusku. Vaše zodpovědnost je tomuto zabránit,‘‚ zdůrazňuje Šlapák.
O jaký typ produktu mají země největší zájem? ,,Pokud se podíváme na průběh konfliktu na Ukrajině, tak je to těžká technika, granáty i munice velkých kalibrů. Vojáci neběhají s pistolí. To definuje poptávku,“ dodává Šlapák.
Jako absolutní „no-go“ destinace pro export uvádí Šlapák rovnou tři. ,,Pochopitelně jsou to Rusko, Čína a Severní Korea’‘.
Hrdost na budování obrany Evropy
Zapojení českých firem do budování evropské obrany vidí Šlapák jako pozitivní krok. ,,Co nás naplňuje hrdostí? To, že vidíte, že se český kapitál velmi aktivně podílí na silném příběhu. Že budujeme budoucnost a obranu Evropy. A to není pouze RSBC přes naše akvizice, ale spousta dalších firem, které to v České republice dělají, a historicky to takhle nebylo.’‘
Závěrem Šlapák shrnuje, že český průmysl se ocitl v zajímavém prostoru. ,,Ať už v rámci NATO nebo v rámci EU, protože se velmi aktivně podílí na ochraně.“
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.