Šéfoval mezinárodnímu podniku, pak se nechal zavřít do tmy. Z manažera se stal průvodce změnou

Foto zdroj: FocusOn
Life 18. 06. 2024

Šéfoval mezinárodnímu podniku, pak se nechal zavřít do tmy. Z manažera se stal průvodce změnou

Jan Hanuš, bývalý CEO společnosti Woltair, se po odchodu z vysoké manažerské pozice vydal na cestu osobního rozvoje a pomáhá lidem i firmám zvládat změny. „V jeden moment se sešlo více proudů. Když jsem nastupoval do společnosti, bylo to tak, že měli skvělý model, který bylo potřeba posunout do zahraničí. Po pár měsících se ukázalo, že je potřeba ten model zásadně předělat,“ říká Hanuš v pořadu Big Deal. V exkluzivním rozhovoru se podělil o své zkušenosti z korporátního světa, vhled do procesu změny a ambiciózní plány do budoucna.

Intuice ho z korporátní společnosti vytáhla na cestu, kde může pomáhat lidem. „Byl jsem i jednatelem společnosti. Woltairu stále fandím zuby nehty a budu moc rád, když se jim bude dařit, protože tam mám nějaké akcie,“ vzpomíná na razantní rozhodnutí a poukazuje na procesní mechanismy firmy, které důvěrně poznal.

Budujte svou vlastní vizitku

„Když vám vypadne z ruky vizitka, zjistíte, jak svět kolem vás byl do velké míry vázaný jen na ni,“ říká Hanuš o odchodu z korporátní sféry. Je dobré si včas uvědomit, že vy nejste firma a firma není vy. Nežijte svůj osobní příběh firmou, jakkoliv jste tomu zavázaní po profesní stránce,“ varuje Hanuš.

Budovat svou vlastní cestu a misi je vždy potřebné. „Dobré je se prezentovat i na sociální síti, jako je třeba LinkedIn, kde jsem třeba já ukazoval lidem mé přednosti a to, v čem jsem dobrý,“ dodává Hanuš.

Jeho odchod z Woltairu nebyl náhlý ani nečekaný. „Asi tři nebo čtyři týdny předtím, než se to stalo, jsem dával ke zvážení svou rezignaci,“ prozrazuje Hanuš. Přestože v tu chvíli ještě nebyla na pořadu dne, situace se změnila po reorganizaci českého týmu.

Krizový manažer je ztělesněním klidného přístupu

Klíčovým tématem pro Hanuše je klid. Takový přístup dokáže zpříjemnit i změnu povolání nebo zaměstnavatele. „To téma celkově je obrovské – jmenuje se klid. Provází jakoukoliv situaci, nejenom radikální změnu, ale i to, aby člověk dokázal věci měnit průběžně za pochodu,“ říká. Podle něj je klid základem dobrého rozhodování. „Strašná spousta rozhodování vzniká z vášně, spousta ze stresu, ale ty nejlepší vycházejí opravdu z klidu,“ prohlašuje.

Tento přístup si Hanuš osvojil během své manažerské kariéry. „Mě na to navedli kolegové ve velkých firmách, které jsem restrukturalizoval,“ vzpomíná. „Párkrát přišli a říkali: ‚Jak je možné, že jsi v takovém klidu? Tady všichni mají hadr na hlavě, panika, nikdo nevidí na dva metry dopředu, a ty jsi úplně v pohodě,‘“ vzpomíná takto třeba i na restrukturalizaci firmy Kostelecké uzeniny, na které se také podílel.

Hanuš věří, že klid je esenciální pro jakoukoliv situaci, nejenom pro změny, ale i pro dobré rozhodování. Podobné nastavení platí také u startupů. „Vždycky vám peníze dojdou v nějaký moment,“ říká. „Když se na to díváte jenom optikou výkonu, tak se snažíte topit pod kotlem, máte víc peněz, větší křídla, větší ramena, snažíte se to protlačit na sílu, ale to není dobrá cesta.“

Zkušenosti ze zahraničí a pokora

Během působení ve Woltairu se Hanuš naučil důležitou lekci o expanzi do zahraničí. Jako příklad zmiňuje i společnost Rohlík, která měla v tomto jiné představy. „I oni si mysleli, že udělají playbook a dají ho do ruky nějakému odhodlanému CEO v dané zemi,“ říká Hanuš.

Tato zkušenost vedla k zásadní změně přístupu i ve Woltairu. „Museli jsme ten model úplně zásadně předělat, brutálně digitalizovat a vlastně ho přinést zpátky,“ vysvětluje Hanuš s tím, že to byla největší výzva.

Terapie tmou pomůže od vnitřních trápení i ujasní cíle

V současnosti se Hanuš věnuje koučování, mentoringu a projektům change managementu. Součástí Hanušovy cesty osobního rozvoje jsou i netradiční zážitky. Podle jeho slov mu pomohl i třídenní pobyt v temné komoře, kde absolvoval terapii tmou. „Nepojal jsem to jako terapii, dostal jsem to jako dárek od dcery. A to i proto, že si teď jedu na výletech za hranice všedních dnů – což znamená za hranice materiálního světa. Poměrně dost jsem se podíval za oponu do minulých životů. Šel jsem tam s minimální zvědavostí, protože jsem si myslel, že už jsem všechno viděl ve svých předchozích zkušenostech,“ vzpomíná na jedinečný zážitek.

„Po pár hodinách se vám uklidní mozek, nemáte žádnou myšlenku a začnete se chovat jinak. Na všechny prožitky máte nekonečně času. Čas se ale po dni a půl úplně ztratí. Do té doby si říkáte: Kolik je hodin? Poté si myšlenky ani nedokážete přivodit a začnou se vám odlupovat slupky, které jste ani nečekal,“ vzpomíná na pobyt.

Zkušenosti s psychedeliky byly podle jeho slov ovlivněny nynějšími zážitky a jsou velmi nebezpečné. Tma je ale úplně jiná. „To, co se vám vybaví v temné komoře, je strašně čisté. Je to děsně intenzivní a dostanete se do transu. Jsou tam momenty, kdy přijdou deprese a výčitky, ale to odezní a věnujete se sebepoznávání, a pokud se tam nechcete utápět, tak se prostě neutápíte,“ doporučuje tento pobyt ostatním.

Plány jsou jasné, chce pomáhat i díky mobilní aplikaci

Do budoucna chystá aplikaci, která by měla lidem pomáhat se změnami v životě. „Osmdesát procent z nás nosí v hlavě sen, touhu, nutnou změnu, cokoliv, co se bojí udělat, nebo neví, jak udělat první kroky,“ vysvětluje motivaci pro vývoj aplikace.

Má jít o průvodce změnou, nikoliv terapii. Nepůjde ani o wellbeing nástroj. „Tohle bude skutečný průvodce změnou, a nejenom tou radikální,“ upřesňuje Hanuš.

Budoucnost bez korporátu

Přestože je Hanuš se svou současnou dráhou spokojený, nezapomíná na své korporátní zkušenosti. „Já jsem šťastný za těch 20 let života. Ale stačilo,“ uzavírá s tím, že se už nechce vracet do korporátního prostředí nebo na vysoké pozice.

Místo toho se věnuje osobnímu rozvoji, pomáhá druhým a trénuje na Ironmana. „Ta svoboda, že nedělám to, co nechci, je základním stavebním kamenem klidu, na který tolik sázím,“ vysvětluje. Hanušův příběh ukazuje, že odchod z vysoké manažerské pozice nemusí být koncem, ale může být začátkem nové, smysluplné cesty.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory