Slepá ulička s ruským plynem a druhá inflační vlna. Co může čekat Evropu a Ameriku?

Foto zdroj: FocusOn
Byznys 05. 07. 2024

Slepá ulička s ruským plynem a druhá inflační vlna. Co může čekat Evropu a Ameriku?

Radovan Král, spolumajitel společnosti Inmago Consulting, poodhalil v rozhovoru pro pořad eMoney svůj pohled na současnou ekonomickou situaci, na inflační trendy a investiční strategie. ,,Pravidelně si peníze odkládejte,“ radí. Jeho expertiza nabízí cenné informace pro investory i běžné občany zajímající se o finanční trhy.

Čeká Ameriku druhá inflační vlna a jaké dopady pocítíme my Češi? Podle Krále se situace posunula. ,,Na začátku letošního roku byla očekávání taková, že inflace půjde prudce dolů, FED začne snižovat sazby a i ČNB se vyjadřovala v podobném duchu,“ říká Král. Upozorňuje také na to, že podle amerických dat inflace zůstává na stejných výškách. ,,Je na nějakých 3,5-3,6 %.“

Federální rezervní systém – (FED) nyní zaujímá opatrnější postoj. ,,Pokud by snižování nastalo, tak bude pouze jednou, a to o 25 bodů,“ dodává Král k probublávající inflaci.

Pokud přijde inflace, sazby půjdou nahoru

Pravděpodobnost druhé inflační vlny odhaduje Král na 40-50 %. Očekává, že Česká národní banka (ČNB) bude následovat podobný postup jako FED. ,,Samozřejmě, pokud by inflace přišla, tak i FED by musel reagovat opačně. Sazby by nešly dolů, ale pravděpodobně nahoru. Pokud jdou sazby nahoru, tak akciový trh je dotčen a bude nějaká korekce, propad. Přeneseno na nás – třeba tady do České republiky, tak Česká národní banka by musela reagovat. Zřejmě by došlo k zastavení poklesu sazeb,“ vysvětluje možné následky.

Jak je na tom rozpočtová politika? ,,Když se podíváme na křivky, tak peníze v ekonomice rapidně narostly. Byla pandemie, krize a centrální banky pouští a tisknou peníze do ekonomik. Peníze přibyly a byl to jeden z inflačních tlaků,“ doplňuje s tím, že pokud se peníze nezačnou z ekonomiky stahovat, vše bude zdražovat.

Česká národní banka čeká, co udělá USA a Evropa

Král popisuje i faktory, které přispěly k poklesu inflace v České republice. ,,Po extrémním růstu, ať už cen potravin, energií atd., což maximum inflace bylo asi 18 %, tak dneska jsme na nějakých 2,9 % kolem 3 %, a to se očekává i tento rok. Samozřejmě položky, které nejvíc vystřelily, ať už jde například o potraviny, tak dnes jsou v podstatě na nule,“ říká.

Zároveň však upozorňuje na nové inflační tlaky. ,,Ten tlak, který tam dneska je a kterého se Česká národní banka bojí, tak jsou mzdy, protože samozřejmě běžný člověk, když vidí, že se všechno zdražuje, tak má pocit, že by měl dostat přidáno,“ popisuje s tím, že tlak pociťují převážně zaměstnavatelé. Drahá je i cena práce a energie. ,,To jsou ty položky, které také tlačí inflaci,“ dodává.

Evropa by ráda sazby snižovala. To by pomohlo nejen ekonomice. Podle Krále máme nízký až nulový ekonomický růst. ,,Díky nízkým sazbám by se ten růst nastartoval,“ přemýšlí o budoucí situaci.

Dluhopisy jsou velmi výnosné, nebojte se jich

V současné ekonomické situaci Král doporučuje investice do dluhopisových fondů. ,,V současné době díky vyšším sazbám jsou atraktivní veškeré dluhopisové fondy, protože přinášejí poměrně slušný výnos,“ vysvětluje a dodává, že dluhopisové fondy byly i minulý rok výnosné. ,,Do budoucna se dá očekávat poměrně slušný výnos, teď nevím, ale v řádu 5-8 %.“

U akcií je Král opatrnější. Poukazuje na rozpor mezi rekordními hodnotami akciových indexů a vysokými úrokovými sazbami. ,,Akcie jsou dnes na maximu S&P 500. Takový nejznámější akciový index trhá historická maxima a oproti tomu máte sazby 5,25 % v Americe a tyhle dvě věci úplně dohromady nejdou.“

Rada pro běžného investora

Rada zní: Miřte na kvalitní korporátní a státní dluhopisy. ,,Dluhopisů jsou desítky až tisíce, my samozřejmě míříme na ty klasické. Koukněte se, co velký dluhopisový fond kupuje, a pokud bude kupovat 80 % státních dluhopisů, není na co čekat. Pokud ovšem věříte ČR, že nezkrachuje,“ vysvětluje.

Pro běžného českého investora Král doporučuje strategii pravidelného spoření, zejména pak do akciových fondů. ,,Ideální jsou i dluhopisy velkých firem jako Sazka nebo ČEZ. Nebo poté i dluhopisy z Evropy nebo Ameriky,“ říká s tím, že dluhopisy v automobilovém průmyslu sice nabízejí vysoké výnosy, tím vyšší je u nich ale riziko. ,,Vyberte si nějaký fond, ať si nemusíte vybírat konkrétní dluhopis. Budete tam mít diverzifikaci a tu práci někdo udělá za vás,“ radí Král zájemcům o investice.

V otázce investic do nemovitostí Král preferuje přímý nákup nemovitosti před investicemi do nemovitostních fondů. ,,Teď to řeknu trochu kacířsky, radši si možná koupím vlastní nemovitost, než zvolit nemovitostní fond,“ směje se s tím, že myšlenka je jednoduchá. ,,Radši pravidelně plaťte hypotéku a za 20 let budete mít vlastní nemovitost, která se určitě časem zhodnotí,“ dodává.

EU si vybrala těžší cestu

Ve srovnání s Amerikou máme třikrát dražší plyn, pro výrobu a vývoz to přináší menší konkurenceschopnost pro celou EU. Kde je hlavní problém a jak by se měl řešit? Podle Krále jsou zde dokonce dva hlavní problémy.

,,Cesta, kterou Evropa zvolila, nese dva hlavní problémy. Prvním z nich je to, že budeme víceméně závislí na ruském plynu, a druhý je takový, že v Německu zrušíme jaderné elektrárny. Tyto faktory ovlivnily a ovlivní další roky,“ dodává s tím, že Evropa je díky nim ve složité a těžké situaci.

U dluhopisů na to manažeři koukají a raději volí bezpečí. ,,Vy si nebudete kupovat dluhopis firmy, která má uhelné nebo plynové elektrárny. Vy si koupíte celé portfolio,“ vysvětluje k dluhopisům.

Pohled na euro a nemovitosti je pozitivní

K případnému přijetí eura v České republice se Král vyjadřuje pozitivně. ,,Je hezké mít korunu, má to tradici, máme pocit, že jsme svým vlastním pánem, ale jsme součástí většího celku,“ dodává. Argumentuje výhodami pro podnikatelskou sféru a také tím, že jsme exportní ekonomika.

,,Za mě euro asi rozhodně ano. Samozřejmě vím, že veřejné mínění tomu není dnes nakloněno, ale ono by se ve finále vůbec nic nestalo, tak se to prostě přepočítá na euro. Slovensko to před pár lety provedlo a nic zásadního se nestalo,“ diskutuje.

Finanční gramotnost Čechů poroste

Král také pozoruje zlepšující se trend ve finanční gramotnosti, zejména u mladší generace. ,,U té mladší generace vidíme, že oni to berou jako jasnou věc, že si prostě musí někde spořit, musí si investovat, musí zkoušet ten akciový trh. A přijde jim to naprosto přirozené.“ S tím Král poukazuje i na nejistý důchod pro mladé občany, který je nenechává klidné.

Na závěr Král vyjadřuje svůj názor ohledně možnosti druhé inflační vlny. ,,Já, kdybych si měl vsadit. Tak si myslím, že nepřijde. Že centrální banky to udrží a druhá inflační vlna nepřijde.“

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory