Specializovaný magazín The Business Journal vyhlašuje každoročně nejvlivnější sportovní osobnost světa. Aktuálně se z prestižní pozice netěší žádná ze „zavedených“ značek, leč Michael G. Rubin (1972), mimo jiné generální ředitel společnosti Fanatics, Inc., provozující globální digitální sportovní platformu specializovanou na zisk sportovních licencí a následný prodej.
Vedle sportovního zboží obchoduje společnost Michaela Rubina rovněž se sběratelskými kartami a předměty, včetně NFT, věnuje se sázkám a iGamingu. Kromě toho je nejvlivnější muž sportovního světa spoluvlastníkem týmů Philadelphia 76ers (NBA) a New Jersey Devils (NHL). Jeho byznysové aktivity ovšem nejsou spojeny pouze s USA, důkazem čehož je spoluvlastnictví tradičního celku anglické Premier League Crystal Palace. Podle magazínu Forbes kontroloval loni v září majetek v hodnotě osmi miliard dolarů.
Co se v dospívání naučíš…
Michael Rubin se narodil v židovské rodině psychiatričky a veterináře. Se sportovním byznysem začal ve dvanácti letech, kdy založil ve sklepě rodičů firmu na úpravu lyží. S otcem tehdy podepsal nájemní smlouvu, když vstupní kapitál 2 500 dolarů získal formou darů u příležitosti tradičního židovského svátku bar micva. Byznys docela fungoval, proto před dokončením střední školy otevřel v Pensylvánii obchod Mike’s Ski and Sports. Pak se ovšem přestalo dařit a Michael musel v rámci oslav šestnáctých narozenin konstatovat, že jeho dluh narostl na 120 000 dolarů.
V nouzi nejvyšší poznal přítele v podobě svého otce, který ovšem půjčku 37 000 dolarů, která zachránila firmu před bankrotem, podmínil slibem svého syna nastoupit na univerzitu. Michael pod tíhou okolností kývl, mezitím se ovšem opět začalo dařit a počet Mike’s prodejen narostl na pět. Nakonec sice nastoupil na Villanova University, v prestižním vzdělávacím zařízení ovšem vydržel pouze jeden semestr. Na „vině“ byl kamarád, který mu půjčil 17 000 dolarů, aby Michael záhy nakoupil zboží firem v likvidaci, které obratem prodal za 75 000 dolarů.
Peníze ovšem dlouho na bankovních účtech nezahálely. Zběhnuvší student prodal nejdříve obchody s lyžařským vybavením, aby získané finance záhy investoval do společnosti KPR Sports, čímž si nejspíše částečně udobřil otce, první dvě písmena v názvu se totiž rovnají iniciálám rodičů. V roce 1993 překročily tržby hranici milionu dolarů, za další dva roky stouply na padesátinásobek.
Na řadu přišla koupě 40% podílu v dámském výrobci obuvi Rykä a hlavně založení společnosti GSI Comerce, kterou Michael Rubin prodal po třinácti letech provozování za 2,4 miliardy dolarů eBay. Zisk byl přelit do společnosti Fanatics, založené v roce 1995, která od té doby uzavřela smlouvy na výrobu a prodej sportovního zboží s více než 300 partnery, v čele s Nike. Loni v srpnu odhadl Forbes hodnotu Fanatics na 18 miliard dolarů, mezi těmi, kteří nasypali do firmy nových 325 milionů dolarů, byl mimo jiné Jay-Z a jeho společnost Roc Nation.
Selhání se nepřipouští
Mimořádný záběr Michaele Rubina generuje pestrou paletu přátel. Jedním z nich je rapper Quavo, který v rozhovoru pro Business Insider hovořil o muži, který hraje pouze správné tahy a umí uzavírat správné dohody se správnými lidmi. Rapper považuje aktuálně nejvlivnějšího muže světového sportu za otevřenou knihu, jejíž četba baví.
Michael Rubin posiluje svůj vliv a postavení i mimosportovními aktivitami. Před časem organizoval akci All–In Challenge, která vynesla 60 milionů dolarů na potraviny pro potřebné. Mezi dárci nechyběly celebrity jako Leonardo DiCaprio, Drake, Kim Kardashian, DJ Khaled či Justin Bieber, patřičné mediální pozornosti se ovšem rovněž dostalo důležitým lidem ze světa byznysu, jakými jsou bezesporu komisař NBA David Silver či CEO Microsoftu Satya Nadella.
Slovy chvály nešetří ani osobnosti světa sportu znalé. „Poznal jsem spoustu lidí, ale žádný z nich nebyl tak úspěšný při realizaci svých cílů. Jsem přesvědčen o tom, že Michaela nikdy ani nenapadla možnost selhání,“ prohlásil Robert Kraft, majitel klubů New England Patriots (NFL) a New England Revolution, pro The Business Journal.
Ptát se a odpovídat
Hlavní hrdina příběhu, který se ze sklepa rodičů propracovat k miliardám, nemá s tím, že je považován za muže s „chameleonskou empatií“, sebemenší problém. Sám sebe totiž charakterizuje jako houbu schopnou nasávat nové podněty. „Mám spoustu přátel z různých společenských vrstev. Rád se ptám, čekám na odpovědi a sám odpovídám. Vycházím z toho, že jsem stěží vyšel střední školu, takže se mám pořád čemu učit,“ pravil s tím, že zároveň nemá problém s dobíjením baterek.
Ostatně, před časem „unikla“ do médií fotka, na které hraje s triem spřátelených rapperů ve složení Drake, Meek Mil a Lil Baby v jednom kasinu na Bahamách oblíbený black jack. Mimochodem, poté co byl v roce 2017 Meek Mil poslán do vězení za problematické porušení podmínky, spolu s Jay–Zem a Robertem Kraftem založili organizaci Reform Alliance, zabývající se justičními přehmaty.
Všeobecné nadšení…
Michael Rubin se nechal slyšet, že vzhledem k doposud dosaženému nečeká na příležitost, nicméně je vždy připravený patřičně zareagovat. A tak loni na konci léta informoval Forbes o tom, že pár dnů poté, co se jeho společnost Fanatics stala výhradním dodavatelem sběratelských karet pro Major League Baseball, rozhodla se „pozřít“ rovněž NBA a NFL. Mělo by se tak stát od roku 2026, do té doby drží exkluzivitu společnost Panini.
Zatímco v Česku tento druh byznysu neprožíváme, v USA se jedná o šílenství, které někdo hned tak nezastaví. Jen pro ilustraci, loni v dubnu se sběratelská kartička Toma Bradyho prodala za 2,2 milionu dolarů, v říjnu získal šťastný majitel kartičku Michaela Jordana za 2,7 milionu dolarů. Média se shodnou na tom, že vzhledem k sociálním sítím se jedná především v případě nováčkovských karet o ideální byznys pro mladé, z dlouhodobého hlediska pak jde o ideální investici na úrovni výtvarného umění.
Vzhledem k doposud uvedenému se nelze divit prohlášení Michaela Rubina o tom, že s nadšením usíná a stejně tak se nadšením probouzí…
Autor: Petr Bošnakov