Umělá inteligence (AI) může pomoct každému byznysu. Díky platformě BotX už není potřeba ani zástup profesionálů a měsíce práce. I proto tento startup podpořila zhruba tři čtvrtě milionem eur (necelých 20 milionů korun) švýcarská pojišťovna a pomáhá mu vyrůst za hranice Česka.
Umělá inteligence a automatizace ovlivňují budoucnost téměř každého odvětví. Právě schopnost rychle vyvíjet a doručovat moderní průmyslově agnostická řešení umělé inteligence přináší softwarová platforma umělé inteligence BotX.
BotX umožní společnostem významný rozmach využití umělé inteligence. Jedná se o SaaS low-code/no-code platformu, která představuje nový, moderní přístup vývoje softwaru bez nutnosti programování. Pomáhá firmám vybudovat si vlastní řešení na bázi umělé inteligence. Jejich hlavní konkurenční výhodou je, že na rozdíl od většiny velice specifických a úzce zaměřených startupů nabízejí řešení na míru.
Nemoc přítelkyně přivedla zakladatele k umělé inteligenci
Cesta zakladatele Ivana Siváka k umělé inteligenci nebyla přímá. Původně pracoval jako seniorní programátor se zálibou v 3D grafice. Na novou dráhu ho přivedla až schizofrenie bývalé přítelkyně, kdy se začal více zajímat o fungování mozku a neurovědy.
„Je to už devět let, kdy jsem se začal zajímat o neurovědy. A když spojíte neurovědy s programováním, vyjde vám právě umělá inteligence. Dodnes mě baví experimentovat a hledat řešení, se kterými může právě AI pomoct. Původně jsem neměl vůbec komerční ambice, ale nakonec se ukázalo, že myšlenka automatizační platformy může pomoct i spoustě firem, které do té doby nebyly schopné své problémy vyřešit,“ komentuje Sivák.
Příkladem takového prvního projektu bylo řešení ve stavebnictví, kdy požadavkem stavební společnosti bylo zjednodušení a zkrácení doby procesu naceňování složitých cenových nabídek. Díky BotX platformě lze v současnosti nacenit projekt v rámci několika minut a na jedno kliknutí oproti třem až čtyřem týdnům mravenčí týmové práce kalkulantů.
Možností je ale celá škála – v současnosti aktuálním tématem pro firmy je udržitelné investování (ESG). Právě BotX vyvinul na svém řešení samostatnou aplikaci pro monitorování tzv. greenwashingu pro velké finanční instituce na globálních trzích.
Na BotX se dá ale postavit prakticky jakékoliv řešení na bázi umělé inteligence. Pomocí low-code/no-code lze vytvořit v extrémně rychlém čase prototyp, pro ověření funkčnosti vyzkoušet samostatný případ užití a poté vše nasadit do ostrého provozu. Filozofie společnosti však nestojí jen na komerčních projektech. Zabývá se i oblastí experimentálního vědeckého výzkumu, vzdělávání či zcela unikátními experimenty, což byla primární motivace pro založení celého projektu.
Díky investici může BotX zase růst
S hlavní myšlenkou přišel Ivan Sivák, ale právě byznysový pohled a zahraniční investici později přinesl Jan Vlk. „To, co začalo jako čistý experiment, skončilo pro naše zákazníky jako důležité produkční cloudové řešení. Naše platforma opakovaně prokázala svou sílu a významný strategický potenciál. Máme ambici patřit mezi světově uznávanou špičku,“ komentuje Vlk.
Investovat bezmála milion eur se rozhodla švýcarská pojišťovací skupina Swiss InsurEvolution Partners, do jejichž portfolia patří i mladá pojišťovna YOUPLUS. Právě zde BotX realizovali některé z jejich záměrů a implementovali umělou inteligenci do vybraných procesů pojišťovny. Momentálně společně připravují další řešení pro švýcarský trh v rámci YOUPLUS. „Pojišťovnictví je jedním ze segmentů trhu, kde umělá inteligence bude hrát zásadní roli. Role investora je v tomto případě win-win spolupráce v podobě investora a klienta zároveň,“ doplňuje Vlk.
Už dnes je jasné, že umělá inteligence mění a bude měnit svět. Vizí BotX je vyhrát malé bitvy a docílit automatizace umělé inteligence tak, aby mohla být dostupnější a pomáhat každému bez rozdílu zázemí a vzdělání.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.