Alkohol – populární nápoj, bez kterého se neobejde takřka žádná oslava. Podle statistik Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti po něm ale saháme častěji, než bychom měli. Proč si tak rádi dáme skleničku a jaký má alkohol vliv na náš organismus?
Alkohol konzumujeme už více než 10 000 let. V minulosti byl používán i k náboženským a rituálním obřadům a byly doby, kdy bylo bezpečnější dát si „panáka“ než sklenici vody. Amaldus z Villanovy, mnich ze 14. století, dokonce napsal, že: „Alkohol prodlužuje život a odstraňuje špatnou náladu, posiluje srdce a zachovává mládí.“
Česko patří mezi země s nejvyšší spotřebou alkoholu na obyvatele. Denně ho pije až deset procent dospělých a zhruba 1,7 milionu Čechů má nakročeno k závislosti. Co je na alkoholu tak přitažlivého, že po něm pravidelně sahá tolik lidí?
Cítíme se šťastnější
Ethanol, podobně jako jiné návykové látky, zvyšuje uvolňování dopaminu (tzv. hormon štěstí) a my se tak můžeme cítit lépe. To zesiluje potřebu další a další skleničky a než se nadějeme, můžeme se stát na alkoholu závislí. Konzumace alkoholu ale může také stimulovat tvorbu stresových hormonů, vysvětluje Claire Rostronová z Open University, která se specializuje na biologickou psychologii.
Alkohol rovněž odbourává zábrany. Snižuje totiž inhibiční kontrolu v prefrontální kůře – části mozku, které jsou spojené s rozhodováním a společenským chováním – na úkor dopaminových neuronů středního mozku, a to vede ke ztrátě kontroly a sebeovládání. Ztráta zábran je však spojována s větším rizikem nehod a zranění.
Na druhou stranu, alkohol může zvyšovat sociabilitu. Stačí několik skleniček a jsme družnější.
Pomáhá usnout
Hodně lidí sahá před spaním po skleničce něčeho tvrdšího. Je pravda, že alkohol nám může pomoci rychleji usnout, kvalita spánku je ale mnohem horší, než když jdeme do postele střízliví. Výzkumy prokázaly, že určité množství alkoholu snižuje množství pomalých vln a narušuje tzv. REM. Tato fáze spánku, ve které se nám zdají velmi živé sny, je důležitá pro kognitivní procesy, a její zkrácení se může negativně podepsat na naší paměti.
Ulevuje od bolesti
Každý, koho někdy něco bolelo, ví, že alkohol umí otupit bolest. Je to proto, že utlumuje proces, kterým jsou informace o bolesti předávány do mozku. Tlumící účinky alkoholu ale nefungují na všechny stejně. Časem navíc může dojít k takové toleranci, že se úleva od bolesti sníží. Chroničtí alkoholici dokonce mohou být více citliví na bolest.
Umí „zahřát“
Když je ti zima, dej si panáka na zahřátí. Oblíbená lidová moudrost, kterou už jste určitě slyšeli nespočetněkrát. Ve skutečnosti to ale funguje jinak. Pocit, že se cítíme v teple, je vyvolán termoreceptory, které reagují na větší průtok krve v kapilárách těsně pod povrchem kůže. Vnitřní teplota těla ale klesá. Kvůli rozšířeným cévám pod kůží navíc člověk daleko rychleji ztrácí teplo a může snadno prochladnout. Nebezpečné je to hlavně při delším pobytu na mrazech.
Autor: Eva Kaisrová